VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rádi bychom vybudovali kanalizaci, čekáme na vhodný dotační titul

Brod nad Tichou – Obec s 250 obyvateli ještě nedávno trpěla hustým provozem po silnici první třídy.

20.2.2013
SDÍLEJ:

Stanislav KarásekFoto: DENÍK/Jiří Kohout

Před několika lety byl ale dokončen obchvat, který ze vsi odvedl frekventovanou dopravu a z Brodu je klidná vesnička s malebným kostelem na návrší. Ale i tato obec má své každodenní starosti. Více nám o nich pověděl starosta Stanislav Karásek.

Pane starosto, co aktuálního řeší vedení obce v těchto dnech?

Konečně jsme dodělali územní plán, na který jsme čerpali dotaci z Plzeňského kraje. Dokument je v současné době ve schvalovacím řízení.

Zadali jste do něj nějaké významné změny ve srovnání s předchozím územním plánem?

Nějaké velké změny v něm nejsou, ale je tam například zakreslené fotbalové hřiště, které v naší obci není. fotbalisté hrají domácí zápasy v Lomu. Jenže výstavba hřiště není v současné době reálná. V novém územním plánu jsou také zaneseny možnosti na umístění stavebních parcel. Lokality si v naší obci příliš vybírat nemůžeme, možnosti výstavby jsou omezeny vodním tokem, železnicí a silnicí první třídy. Přesto se zajímavé místo našlo.

Budete je tedy připravovat pro potenciální stavebníky?

V první řadě chceme zažádat o bezplatný převod pozemků na tyto stavební parcely. Mohlo by jich být přibližně dvacet. Jejich příprava a zasíťování je ale otázkou budoucnosti. Zatím požádáme o pozemky, pak začneme uvažovat o tom, že bychom pozemky zasíťovali. Zájem mezi stavebníky by zřejmě byl.

Je obec vybavena kompletními inženýrskými sítěmi?

Především nám chybí kanalizace. Tuto záležitost bychom rádi řešili, ale čekáme, jaké budou finanční možnosti, jestli se najde vhodný dotační program. Pak bychom dělali celoplošnou kanalizaci pro celou obec, samozřejmě by to asi nešlo najednou, ale po etapách. Ve starší části obce existuje původní desítky let stará kanalizace, ta už je ale v nevyhovujícím stavu a pořádně nefunguje.

Jaké investice obec Brod nad Tichou v letošním roce čekají?

Letos chceme na starém obecním úřadu opravit střechu. V objektu jsou byty, takže střechu také pořádně zateplíme. Už loni jsme žádali o dotaci, letos to tedy zkusíme znovu. Rozpočet je kolem půl milionu korun. Něco máme ve fondu rozvoje bydlení, něco bychom investovali z rozpočtu, ale rádi bychom byli za dotaci. Navíc v objektu po přestěhování do nového obecního úřadu vznikl prostor, který by se dal upravit na další byt.

Kromě toho chceme dodělat sloupy veřejného osvětlení. Ty už jsme dělali ve dvou etapách, v současnosti zbývá poslední úsek, poslední ulička. Tady jsou předpokládané náklady do sto tisíc korun.

Mají obyvatelé Brodu v obci nějaké pracovní příležitosti?

Tady v podstatě žádné nejsou. Lidé jezdí na Novou Hospodu, do plané, do Tachova. Hodně lidí bylo zaměstnáno v zemědělství, v lesích. Dnes už tam tolik práce není, třeba vepřín už je druhý rok prázdný, areál je na prodej. Dělalo tam dost místních, teď musejí dojíždět jinam.

Je alespoň dobré spojení veřejnou dopravou?

Vlaky tudy sice jezdí, ale ne všechny zastavují. Ale lidé si navykli jezdit auty.

Co obchod, nebo hospoda. Fungují?

Obchod už tu nemáme, místo něj je teď v rekonstruované budově nový obecní úřad. Hospoda funguje celý týden, dokonce se tam i jedno až dvě jídla vaří. Objekt je celý obecní a využívá se v něm také několikrát do roka sál. Do jeho modernizace jsme i něco investovali.

Autor: Jiří Kohout

20.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení