Projekt se konal pod záštitou Evropské unie v německém městě Hohenberg. Hlavním cílem bylo natočit materiály pro dokumentární film s názvem Řekni, jaké to tenkrát bylo. Tématem byly osobní zážitky a pocity lidí z konce války a z poválečných let. Ze všech rozhovorů byl pořízen videozáznam. Ten bude zpracován v hodinový dokument, který bude mít slavnostní premiéru v srpnu v muzeu v německém Meederu.

S mladými účastníky z Česka a Německa jsme se sešli již den předem v bavorském vzdělávacím centru pro mládež v Hohenbergu. Při večeru plném zábavy jsme se poznali s německými přáteli, kteří nám v průběhu akce se vším ochotně pomáhali.

V sobotu jsme dostali informační podklady k rozhovorům a vydali se do Chebu. Zde jsme se rozdělili do dvoučlenných skupin, které měly za úkol natočit krátký rozhovor s pamětníky. Ti nám popisovali své vzpomínky z daného období. Zbytek našeho pobytu na hradě Hohenberg jsme strávili výměnou zkušeností a zdokonalováním konverzačních schopností. V neděli jsme ještě navštívili pohraniční muzeum v Schirndingu.

Jsme rádi, že jsme se této akce mohli zúčastnit, jelikož nám umožnila poznat životy lidí během druhé světové války, zdokonalit se v německém i anglickém jazyce. Tím bychom chtěli poděkovat paní učitelce němčiny Světlaně Krausové, která nám akci zprostředkovala.

Studenti septimy Tomáš Hégr, Patrik Samko, Karel Seknička, David Svoboda