VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Relaxací je pro mne káva a teplo domova

Halže - Starostka Halže Jana Kiššová v rozhovoru pro Deník.

18.3.2015
SDÍLEJ:

Starostka Halže Jana KiššováFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Převážně lidem věnovala profesní život Jana Kiššová z Halže a dnes u toho zůstává. Tři desetiletí působila v zastupitelstvu, což je pěkná řádka let a hlavně hodin věnovaných svým spoluobčanům. Poslední dvě volební byla místostarostkou ve své rodné Halži a nyní zastává post v úřadu nejvyšší, je starostkou. V minulosti pracovala osm let jako vedoucí domova pro seniory a jak sama říká, ta práce měla hluboký smysl. Má dva dospělé syny Štěpána a Lukáše a radost jí dělá vnouček Matyáš, který se narodil před dvěma týdny přesně v den jejích narozenin. Spolehlivě ji potěší manžel s připravenými šálky kávy a jestli Janě Kiššové něco dělá symbolické vrásky, tak je to lidská zloba a zákeřnost. O svém profesním životě i rodinných radostech vyprávěla v rozhovoru pro Deník.

Jak začíná den starostky?
Trochu se musím ráno zkulturnit, abych lidi neotrávila (s úsměvem…), to ale beru jako s recesí. Samozřejmě, když přijdu pak na úřad, tak se podívám do kalendáře, co mne ten den čeká. Projdu poštu. Mám záměry na ten den a plány nebo jednání. Jsou také plánované i neplánované návštěvy. Lidé přijdou a potřebují si o některých věcech popovídat a také tomu přizpůsobuji svůj čas. Nemělo by se stát, že někdo přijde a já mu řeknu, že na něj nemám čas, toto slovo bych nechtěla nikdy použít.

První dojem a váš stručný pohled do budoucnosti…
V rámci povolebního vyjednávání mě návrh na starostku zaskočil. Po diskuzích jsem kandidaturu přijala a je to pro mne taková výzva. Cítila jsem potřebu přiblížit správu obce více k lidem. Mám pocit a také jistotu, že obyvatelé vesnice nejdou k sobě tak blízko, jak by to mohlo jít. Je těžké získat je pro uspořádání čehokoli, ale na vesnici to jinak nejde. Tady co si neuděláme, to nemáme. Mým cílem je tedy být co nejvíce mezi lidmi, řešit jejich problémy, nabídnout jim pomoc. I u nás žijí sociální skupiny slabých či nemocní lidé. Hledám společnou cestu k sobě navzájem.

Kdy končí váš pracovní den?
Někdy hodně dlouho. Máme sice pracovní dobu, ale celý život jsem pracovala a neměla práci jen od tehdy do tehdy. Když je něco k dořešení, tak se to dořeší. Můžu říci, že tedy pracovní den mi končí sice kolem páté, šesté hodiny, ale spím s telefonem u ucha, což jsem byla zvyklá celý život. Takže v pohotovosti jsem i mimo pracovní dobu, protože nevím, co se kde může stát.

To bývá náročné. Kde se nabíjíte, relaxujete, získáváte energii na další den?
Máme domek a zahrádku, takže to je zahrada. V zimě, když nejdu ven, tak kniha. Také máme pejska, a když přijdu domu, zatopíme si v krbu, sedneme si s manželem a dáme si kávu. To je takovéto první poté, co se vrátím domu.

Co vám spolehlivě udělá radost?
Radost mi dělá manžel, má dobré nápady. Už jen to, že na mne čeká doma po práci a má připravené hrnky s kávou. Máme fenku labradora a to je můj mazel. Relaxací je pro mne to, čemu se říká teplo domova.

Váš koníček?
Ráda vařím a peču. Realizuji se v kuchyni. Měla jsem doma tři chlapy, tedy manžela a dva syny, a ještě jsem pečovala o tchána, má každodenní starost. Hlavně je nakrmit. Hladoví mužský to je problém (opět se usmívá…). Sbírám kuchařky a recepty, předělala jsem si kuchyň podle svých představ.

Co vás spolehlivě dokáže naštvat, je-li něco takového?
Určitě ano. Lidská zloba, neupřímnost, zákeřnost. Nejsem emotivní člověk 
a jsem ochotná si popovídat 
i o nepříjemných věcech aniž bych křičela. Ale naštve mne, když se s někým na něčem domluvím a pak se dozvím něco jiného, nepravdu.

Vraťme se k dění v obci. Co teď obec dělá?
Právě provádíme jarní úklid. Prořezávky náletových dřevin a stromů. Zametáme štěrk po zimě ze silnic. Budeme upravovat hřbitov, uklidíme park.

Obec, kterou také spravujete, nejblíže k hranicím a nejvíce obklopená lesy je Branka. Prý je teď více v centru vašeho zájmu…
Ano více nyní komunikujeme. Na první schůzce mi obyvatelé docela dali najevo, co vše se v Brance neudělalo. Právem mi vyčetli, že dvacet let se tam nic neudělalo. Vzala jsem si to tedy za své a na něčem jsme se dohodli. Samozřejmě, nejde udělat vše hned a také nemůžeme upřednostňovat Branku před jiné spravované obce. Chtěli bychom ale, aby Branka byla takové středisko klidu a odpočinku. Jeden z problémů k řešení je, že se tam naučili jezdit přes ves řidiči s velkými auty z lesní těžby. Přitom existuje možnost objížďky. Měla by v Brance být zachována klidná zóna a lidé nesmí mít strach, že je smete velké auto, protože někteří řidiči jsou bezohlední. To vidím i ve Svobodce, kde auta zničila cesty do lesa. Je domluvená náprava. Opraví to. Je tam zničený můstek a jsou tam sedmdesáticentimetrové hluboké koleje. Dopravci to neřeší, první zájem je zisk.

Na co lákáte návštěvníky, aby se přijeli podívat do Halže a okolí, případně aby k vám šli bydlet?
Máme zde mnoho krásných míst, nádhernou přírodu, úžasné provoněné lesy. To tu drží i mne. Díky Agročasu zde je i velice pěkné Vesnické muzeum. Dáme také do pořádku kostel. Jde o důležitou kulturní památku. Přes léto by pak byl otevřený k nahlédnutí přes mříže.

Pokud tu bude více občanů, udrží se tady i obchod, škola i školka. Držíme v Halži i poštu, sice na omezený provoz, ale máme ji tu, zrovna tak jako kadeřnictví. Halže vždy mívala služby docela zajištěné. Uvítali bychom, aby se u nás podařilo zprovoznit nějaké restaurační zařízení, hospůdka, kam si můžete zajít na oběd a kde se může sejít více lidí.

Autor: Antonín Hříbal

18.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvoj vozidel armády USA na dálnici D5 nedaleko Plzně.
AKTUALIZOVÁNO
13

FOTO: Konvoj amerických a britských vojáků projížděl kolem Plzně

Sladkovodní svět odstartoval mezinárodní festival PAF
7

Sladkovodní svět odstartoval mezinárodní festival

Na vůni a erotiku lákají v muzeu

Kladruby – Regionální muzeum v Kladrubech vystavuje Nepraktovy Hanbaté eskapády, které doplňuje další výstavou Hříšné opojení parfémových flakónů od soukromé sběratelky Hany Štollové ze Stříbra.

Dovrší Tachov hattrick v podobě třetího jarního vítězství?

Tachovsko – Třetí vítězství v řadě může v sobotu vybojovat třetiligový FK Tachov. Po domácí výhře nad Zápy a triumfu v derby v Domažlicích stojí teď před Tachovem fotbalový tým ze středočeské Dobrovice.

Středověký park u německo-české hranice zahajuje v neděli sezonu

Tachov, Bärnau – Jednadvacet tisíc lidí navštívilo loni Historický park Bärnau-Tachov, který se nachází na okraji příhraničního městečka Bärnau, čtvrt hodiny jízdy z Tachova.

AKTUALIZOVÁNO

Zase hořelo v Chodové Plané, tentokrát vrak vozu

Chodová Planá – Opět vzplál plamen na místě, kde před měsícem v centru Chodové Plané shořel opuštěný dům. Tentokrát shořel automobilový vrak na zahradě zmíněného domu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies