„Zemřela nám maminka a protože jsme si byli vědomi, jak je důležité důstojné rozloučení, objednali jsme vše u pohřební služby pana Kudrny. Suma na faktuře nám vyrazila dech,“ sdělila nám Anna Kormošová. Za pohřeb zaplatila přes šestadvacet tisíc korun.

Následující pohřeb u pohřební služby F. Hrubý stál o deset tisíc méně. „Chápala bych rozdíl třeba pět tisíc korun. Ale protože služby, které jsme si zaplatili, byly v obou případech podobné, zdá se mi takový rozdíl příliš,“ uvažuje Kormošová.

Majitel prvně jmenované pohřební služby Jiří Kudrna tento rozdíl připouští. „Ceny v pohřebních službách jsou rozdílné a někdy mohou být skutečně v řádech desetitisíců. Ale jde o to, jaké služby konkrétní firma poskytuje. Já dělám v tomto oboru čtyřicet let a my jsme, dá se říct, jediná pohřební služba, která klientům zajistí úplně všechno do nejmenšího detailu, aniž by se dotyčný musel o cokoliv starat,“ uvedl Kudrna.

Tato plánská pohřební služba si vyrábí vlastní věnce, má kamenickou dílnu. „Jediné, co neděláme, jsou rakve, ty objednáváme. A nevedeme ani papírové rakve, které se používají pro levnější pohřby. Podle mne to není důstojné,“ dodal majitel.

V obou zmíněných fakturách za poslední rozloučení najdeme několik položek, které obě pohřební služby vykonávaly. Zatímco u faktury za vyšší cenu je pětadvacet položek, u druhé je jich devatenáct. Ceny na obou fakturách jsou řádově srovnatelné s tabulkou uvedenou na této stránce.

O názor jsme požádali nezúčastněného člověka z oboru. „Rozdíl deseti tisíc v ceně pohřbu je dost, ale je pravda, že i my děláme pohřby třeba za dvanáct, ale také za dvacet tisíc,“ uvedl David Všetečka z Domažlicka s tím, že ceny za pohřební služby jsou v západních Čechách srovnatelné, ale třeba v Praze by takový pohřeb vyšel ještě na více peněz, než je například uvedeno na zmíněných fakturách.

„Záleží hodně na dodavatelích. Největší rozdíly v cenách jednotlivých služeb jsou v květinách. Tam bývají někdy rozdíly dost velké, mohou být květiny za několik stovek, ale také za patnáct set až dva tisíce,“ dodal. Faktury za dva zmíněné pohřby tuto možnost potvrzují.

Další velké rozdíly jsou podle Všetečky v dopravě a zejména pak v cenách rakví. „U rakví pak záleží nejen na materiálu a zpracování, ale také na vnitřním vybavení,“ uvedl. Že pro jeden pohřeb objednali dražší rakev připouští i Anna Kormošová. „Mamince jsme objednali rakev světlejší a v pohřební službě nám řekli, že je o něco dražší, to je pravda,“ řekla nám.

Pozůstalým pak David Všetečka doporučuje, aby, pokud mají tu možnost, navštívili více pohřebních ústavů. „Mohou si nechat udělat přibližnou kalkulaci pohřbu, a pak mohou srovnat, která z nabídek je pro ně výhodnější. Na druhé straně je ale pochopitelné, že lidé jsou v takových případech často rozrušeni a nemají čas sledovat podrobně, jaké ceny za konkrétní položky jednotlivé pohřební služby požadují,“ doplnil.

Rozmezí cen vybraných položek pohřebních služeb na Tachovsku:

Kytice na rakev: 600 až 1000 Kč

Oblečení, úprava zesnulého: 590 až 666 Kč

Manipulace se zesnulým, hygienické pomůcky: 360 až 500 Kč

Věnec umělý: 500 až 1600 Kč

Řízení, organizace pohřbu: 160 až 260 Kč

Dovoz urny a skladné: 150 až 200

Chladící zařízení (paušál do sedmi dnů): 1100 Kč

Pronájem smuteční síně (město Planá): 1250 Kč

Řečník při obřadu: 450 nebo dle dohody