VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ruce umělců vytvořily dívku, bouři, anděla, něhu a moře

Chodová Planá – Zámecké nádvoří v Chodové Plané znělo tři týdny zvuky odsekávání kamene a na ploše vedle zámku postupně pod rukama pěti výtvarníků vyrostlo pět soch z pískovce. Po roce se tam totiž vrátili sochaři na mezinárodní sochařské sympózium.

7.7.2015
SDÍLEJ:

Ruhul Amin KajolFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Tentokrát netvořili na společné téma, ale každý si zvolil přesně to své. Měli tak širokou škálu možností omezenou jen velikostí a tvarem dodaného kamene.

Kdo tesal sochy na zámeckém nádvoří

Ruhul Amin Kajol žije v Dánsku, ale jeho domovina je až v daleké Bangladéši. Bakalář umění na univerzitě v Dhace se zabývá velkoplošnou malbou. Kajol svůj výtvarný um soustředí na disciplínu traffic art, jakési malování na chodníky, silnice a podobné vodorovné plochy. Rekordní měla délku 550 metrů. V Chodové Plané vytvořil sochu anděla. „Anděl je pro mne i obecně populární motiv. Navíc v Nečtinách začne koncem července další sochařské sympózium a tam se bude dělat stezka andělů," říká a dodává, že tento anděl je vlastně i příprava do Nečtin. Velikost sochy a také částečně i tvar je dán velikostí a tvarem původního kamene. Sochařskému umění se věnuje od roku 1973.

Bartoloměj Štěrba se sochařině věnuje od svých dvaadvaceti let, od doby, co se vrátil z vojny. „V roce 1971 jsem k památkářům nastoupil dělat jako kameník. Začal jsem se seznamovat se sochaři," říká Štěrba. Sochu vytvořenou při sympóziu na zámeckém nádvoří nazval Sedící dívka. „Nic více jsem tím nezamýšlel. Pojmul jsem to podle velikosti a tvaru kamene, co jsem dostal k dispozici." Sochař už vytvořil množství soch z kamene i ze dřeva. Jeho díla jsou ve sbírkách v České republice, Holandsku i Německu.

Eva Horáčková z Ústí nad Labem se zprvu věnovala malbě a grafice. Ve škole se pak dostala k tvorbě soch. „To asi od roku 1995. Pak jsme pravidelně dělali sochařská sympózia. V roce 2002 jsem poprvé byla v Nepomuku a pak několikrát na různých akcích sochání v Plzeňském kraji," popisuje a dodává, že právě vytvořenou sochu nazvala Holiday. „Zpodobňuje moře, vodu, vlny, Slunce, klidné a hezké tvary, pohodové, krásné letní prázdninové dny."

Gustav Mayer z Mnichova se sochařskému umění věnuje třicet pět let. Zprvu studoval matematiku a fyziku, pak si jeden den zkusil pracovat u sochařů a dostal nápad. „Řekl jsem si, že musím dělat sochy. Jsem z Řezna a to je kamenné město podobně jako Praha. Dělat sochy je pro mne lepší než matematika a fyzika." Právě dokončené dílo nese název Muž v bouřce. Jde o postavu, obklopenou mraky, tlakovou níží a nad tím vším se vznášejí dva andělé. Gustav Mayer se především věnuje figurální tvorbě ze sádry, kamene a bronzu.

Lubomír Čmejla sochy tvoří také přes třicet let. Zprvu to byly malé dřevěné. Jeho první větší socha byla kamenná váza, jakási zahradní malá kašna. „Šlo o čtyři ženy na hlavách svírající vázičku. Byla vystavena v Českém rozhlase v Ústí. Někdo se o to ale opřel, shodil a socha se rozbila," popisuje svojí prvotinu. Následovaly i sochy ze dřeva. Jak sám říká, má rád děravé umění a tak i jeho socha v Chodové Plané je plná otvorů rozličných tvarů. „Původně to měla být vášnivá láska, ale změnil jsem to na něžnou lásku. Vysekal jsem kolem spousty srdíček, kytiček…"

Autor: Antonín Hříbal

7.7.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení