VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S komínem padlo i hnízdo, čápi přiletí na jaře do nového

Zadní Chodov– VZadním Chodově zničili při demolici budov bývalých kasáren ihnízdo čápabílého

9.9.2009
SDÍLEJ:

DVĚ KROUŽKOVANÁ MLÁĎATA A JEDNO NEVYLÍHLÉ VEJCE. Takový byl letos stav v hnízdě v areálu bývalých kasáren v Zadním Chodově. Karel Makoň (na snímku) drží jedno z mláďat.Foto: Archiv Karla Makoně

Demolice budov, kácení desítek vzrostlých stromů, oheň na každodenním pořádku. Takový je dnešní obrázek uvnitř areálu bývalých kasáren v Zadním Chodově. V důsledku likvidace budov bylo také zničeno hnízdo čápa bílého. Pár tohoto zvláště chráněného živočicha tam každoročně vyváděl několik mláďat. Nyní se zatím nemá kam vrátit.

Místním je to líto. „Každé jaro jsme vyhlíželi, kdy přiletí. Je to velká škoda, že to hnízdo zničili. Teď se čápi nemají kam vrátit,“ shodují se námi oslovení obyvatelé. Mohlo být ale hůř, jak dokládá Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. „Nutno říci, že to naštěstí udělali mimo hnízdění, což je trochu polehčující okolnost, neboť se nám běžně stává, že lidé třeba zlikvidují hnízdo i s vejci či malými mláďaty,“ poukazuje Makoň.

K likvidaci takového hnízda musí mít majitel objektu, na kterém je umístěno, povolení od Plzeňského kraje. „Zákon o ochraně přírody a krajiny jasně stanovuje základní podmínky a povinnosti v případě, že jde o zásah do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů a rostlin. Zničení hnízda, hnízdiště či stanoviště jsou jednoznačně zásahem do přirozeného vývoje druhu, a proto ke každé takovéto akci musí být předem vydána výjimka z tohoto zákona,“ vysvětlil ochranář, který eviduje také hnízdiště čápů na Tachovsku. Ochránci přírody jsou v kontaktu s ornitologem Jiřím Vlčkem z krajského úřadu. „Ten zahájil řízení. Zřejmě dá pokutu a určitě nařídí náhradní hnízdní podložku,“ dodal Makoň s tím, že ochránci na případnou instalaci podložky dohlédnou, ale vše zaplatí ten, kdo hnízdo zničil.

Vybudování nové podložky pro hnízdo čápa bílého nebude vůbec snadná záležitost. „Původní komín byl poměrně vysoký a tím pádem i náhradní stožár pro umělou hnízdní podložku by měl být vysoký stejně. Zatím nás však kromě plzeňského Krajského úřadu nikdo neoslovil, ale předběžně s akcí počítáme a věřím, že jsme schopni do jara problém vyřešit,“ dodal.

To, že by čápi měli mít nové stanoviště, potvrdila starostka Zadního Chodova. „Celá záležitost je v řízení. Komunikujeme s Krajským úřadem v Plzni. Jako náhrada za stržený komín tam bude vystavěn nový stožár a náklady na jeho zřízení bude hradit investor,“ objasnila Václava Květoňová.

Vlastníkem areálu je obec, a ta ho pronajala za účelem vybudování fotovoltaické elektrárny. Demoliční práce v areálu provádí specializovaná firma, ta komín s hnízdem strhla. „Sloup pro hnízdo máme k dispozici. A investorovi ho dáme. V tom nevidím problém. Stačí jen určit místo, kam ho máme usadit. Případně je možné i dodat nějaké staré kolo od žebřiňáku, a to připevnit nahoru,“ uvedl zástupce demoliční firmy Jaroslav Otýs.

Jednatele společnosti Chodovská Sluneční, která chystá výstavbu uvedené elektrárny se nám podařilo telefonicky zastihnout na jednání. „O celé situaci vím. Jsme přístupní dohodě,“ stačil sdělit v krátkosti jednatel Jan Abt, který přislíbil, že se k dané věci ještě vyjádří. Další informace v některém z následujících vydání Tachovského deníku.

Autor: Antonín Hříbal

9.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení