VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S uzavřením hranic zmizela i kaplička. Teď už zase stojí na svém místě.

Milíře - Nedaleko obce Milíře potkáte při svých toulkách novou kapličku. Ta je schovaná v lese za Zadními Milíři u cesty, směrem k hájovně Němeček. Vystavěná je na místě původní kaple sv. Anny, která byla po roce 1948 zahrnuta do nepřístupného pohraničního pásma a během dalších šedesáti let rozebrána.

5.4.2017
SDÍLEJ:

Kaple tak jak vypadá nyní, je těsně před dokončením.Foto: Matouš Horáček

Přibližně před rokem Lesy České republiky, kterým pozemek pod kaplí patří, náhodně odkryly její základy a rozhodly se původní stavbu obnovit. „Vloni na jaře jsme z trosek vykopali základy kaple a na zachovaném schodu byl nalezen vytesaný letopočet 1935. Rozhodli jsme se proto pro obnovu kaple na původním místě a původní podobě. K tomu posloužila fotografie, kterou poskytli bývalí místní občané, dnes žijící v Německu,“ řekla Deníku mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Přestože kaple z venku vypadá jako hotová stavba, její kompletní dokončení Lesy plánují na polovinu letošního roku. „Kaple bude slavnostně otevřena a vysvěcena po jejím úplném dokončení, které bude v létě. Chceme ještě dokončit vnitřní části včetně omítek, podlah a také upravit samotné okolí kaple. Následně budeme jednat s církví o jejím předání. V září bychom chtěli nechat kapli vysvětit a otevřít pro veřejnost,“ pokračovala mluvčí.

Celková investice na obnovu kaple je 550 tisíc korun a stavbu financovaly Lesy ČR. Obnovená kaple sv. Anny nedaleko obce Milíře ale není jedinou stavbou, kterou se společnost snaží obnovit. Jednou z dalších bude i obnova kaple u osady Stan. „V současné době čekáme na územní rozhodnutí. Dokončení obnovy je plánováno na začátek příštího roku a předpokládané náklady jsou zatím vyčísleny přibližně čtyři sta tisíc korun,“ uzavřela Jouklová.

Původní kaple sv. Anny
U silnice do Pavlovy Huti stála původně dřevěná kaple zasvěcená sv. Anně. Každoročně 26. července odpoledne ve 14 hodin k ní chodívalo procesí. V roce 1935 byla stará dřevěná kaple po domluvě s hajným Nickarlem a farářem Walterem zbořena, aby na místě mohla být postavena nová zděná kaple. Stavbu finančně podpořila i říšská hraběnka paní Agens von Thun Hohenstein. Nová kaple byla posvěcena panem arciděkanem Rudolfem Korlem z Tachova v létě 1935. Do nové kaple bylo pod střechu uloženo množství berlí, které byly nalezeny při bourání ve staré kapli; mělo se za to, že je v kapli zanechali lidé s potížemi s chůzí z vděčnosti za své vyléčení. Po roce 1948 byla kaple zahrnuta do nepřístupného hraničního pásma. Roku 1970 byla kaple již bez krovů, později byla rozebrána zloději na stavební materiál. 
Zdroj: Zdeněk Procházka, nakladatelství Českého lesa

Autor: Jaroslava Hohlová

5.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Ctiboři se konal tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka
19

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení