VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sanitou najezdí pět tisíc kilometrů za měsíc

Konstantinovy Lázně – Výjezdová základna Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje v Konstantinových Lázních má po čtyřech letech nový vůz. Ten záchranáři používají od začátku srpna a má už najeto 2800 kilometrů. Oproti původnímu vozu přináší několik výhod.

14.8.2015
SDÍLEJ:

ZÁCHRANÁŘI mají nový sanitní vůz od začátku měsíce srpna, za dva týdny mají najeto zhruba tři tisíce kilometrů. Foto: DENÍK/Gabriela Jägerová

Na předním skle vozu jsou umístěna nová světla výstražné signalizace. Taková, která staré sanity neměly. Horní lišta na střeše má intenzivnější světelné záření, takže když jsou spuštěné majáky, jsou skutečně dostatečně vidět. I samotné zařízení vozu je modernější a pohodlnější, jak polohovací sedačky pro zdravotníky, tak lehátko pro pacienta. Novinkou je také integrovaná germicidní lampa, která se používá pro desinfekci vozu.

Oproti předchozímu vozidlu má stávající vzduchový podvozek. To v praxi znamená lepší průchodnost terénem a především větší komfort pro pacienta.

Sanita musí mít reflexní pruhy, shora musí být volací znak a v případě konstantinolázeňské sanity je to číslo 641. To je zobrazeno i z boku vozu. A na co slouží volací znak? V případě, že letí na místo zásahu vrtulník a potřebuje se s pozemní posádkou spojit radiostanicí, volací znak na střeše je právě znamením pro vrtulník.

„V novém voze již také využíváme technologii tzv. mobilní zadávání dat. Postupně přecházíme na celém kraji od papírové formy vedení zdravotnické dokumentace k elektronické. Zdravotnickou dokumentaci tedy už nebudeme vypisovat propiskou, ale pomocí tabletu a tiskárny ve voze. Přináší to s sebou hodně výhod. Než dojedeme k pacientovi, tak si můžeme dopředu zjistit, zda jsme ho už v minulosti ošetřili. Pokud ano, lze také zjistit s čím se například léčí. Informace jsou však kvůli zachování soukromí pacienta omezené," vysvětlil vedoucí záchranář konstantinolázeňské základny Petr Kunášek.

Důvodem, proč se zbudovala výjezdová stanice v Konstantinových Lázních, byly dojezdové časy záchranářů. Uzákoněných dvacet minut bylo pro záchranáře do Konstantinových Lázních na samotné hranici limitu. „Z tohoto důvodu bylo tedy v roce 2011 v samotném městečku zbudované výjezdové stanoviště. Jeho spádová oblast je nyní zhruba 300 čtverečních kilometrů. Nejvíce výjezdů máme právě teď v letních obdobích. Velice často vyjíždíme ke kolapsovým stavům, úrazům, alergickým reakcím a podobně. Když to zaokrouhlím, tak najezdíme měsíčně asi pět tisíc kilometrů," dodal Kunášek.

Řidiči, pozor

Také nesmíme opomenout světelné a zvukové výstražné upozornění – to aby ostatní chodci a řidiči viděli, že sanita jede a včas jí uvolnili místo a bezpečný průjezd. „Důležitá je komunikace mezi řidiči navzájem. Když jedeme k případu, řidič jedoucí před námi by měl dát ukazatel vpravo a zajet ke kraji. Tak nám dá i najevo, že o nás ví a my ho můžeme bezpečně předjet. Když řidič přibrzďuje a najíždí ke straně, nemusí vždy znamenat, že nás pouští. My v tu chvíli čekáme, jestli se u jeho automobilu například neotevřou dveře a nezačne vystupovat," poznamenal řidič sanity Jiří Čeček.

Vozidla Integrovaného záchranného systému mají právo na přednost v jízdě a řidiči by toto měli respektovat. To ale neznamená, že když na světelné křižovatce svítí červená signalizace, tak mají před všemi vozy přednost.

„V poslední době se nám často stává, že pacienti se pokoušejí přivolat záchranku přímo zavoláním na pevnou linku výjezdového stanoviště. To není správný postup, naopak to představuje spíše zdržení. Stejně takového pacienta musíme odkázat, aby vytočil linku 155. Bez výzvy krajského operačního střediska v Plzni vyjet nesmíme," ukončil vedoucí záchranář.

Autor: Gabriela Jägerová

14.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Ve Ctiboři se konal tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka
19

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení