VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři budou v domově platit více

Tachov – Centrum sociálních služeb v Tachově má poslední týdny na to, aby vyřešilo problém, vzniklý změnou zákona před třemi lety. Do konce letošního roku musí uzavřít s některými obyvateli penzionu nové smlouvy tak, aby vyhovovaly oběma stranám.

19.10.2009
SDÍLEJ:

TACHOVSKÝM SENIORŮM PŘIBYDOU PLATBY ZA SLUŽBY. Manželům Květě a Stanislavovi Marešovým vyšší platby nevadí, s radostí přivítají možnost naobědvat se bez vaření. Foto: DENÍK/Jaroslava Bártová

„Před třemi lety vyšel nový zákon o sociálních službách, kterým prakticky zanikl režim penzionu pro důchodce. A právě jedno ze zařízení Centra sociálních služeb v Tachově je i Domov pro seniory Tachov, dříve sloužící jako Penzion pro důchodce,“ vysvětlila sociální pracovnice domova Simona Peteříková.

Změna se týká šestatřiceti obyvatel penzionu. ,,Pro ně z této situace vyplývá, že musejí přejít do režimu Domova pro seniory a podepsat novou smlouvu. V ní budou samozřejmě jiné podmínky než měli do této doby. Pokud jim nebudou tyto podmínky vyhovovat a nepodepíší smlouvu, budou muset z penzionu odejít,“ řekla nám Peteříková.

Změny se týkají obyvatel, kteří jsou víceméně soběstační a doposud žádné služby poskytované zařízením nevyužívali. Podle nových smluv budou moci tyto služby využívat, budou ovšem za pobyt v domově platit více peněz než doposud. Přesné částky zatím nebyly stanoveny a nadále se o nich jedná.

„Senioři měli tři roky na zvážení své situace a rozhodnutí se, jakou variantu si zvolí,“ dodala Peteříková.

Před podpisem smlouvy jsou například manželé Marešovi. V Penzionu žijí již čtyři roky a zatím žádné služby nevyužívali, dokonce si i sami vaří. Smlouvu zřejmě podepíší. „Jsme tady moc spokojeni, všichni jsou zde hodní a velmi dobře se o nás starají,“ řekli nám Květa a Stanislav Marešovi. „Jsem ráda, že už nebudu muset vařit, protože Domov pro seniory nám bude poskytovat obědy a večeře. Už se těším, že budu mít více času například na své šití,“ dodala paní Květa.

Podle Peteříkové většina seniorů z Penzionu služby poskytované Domovem pro seniory nepotřebuje. Jsou soběstační a v relativně dobrém zdravotním stavu. Proto v současné době hledá vedení Centra sociálních služeb řešení celé záležitosti.

„Hledáme rozumný kompromis mezi požadavky seniorů a možnostmi Centra sociálních služeb. Důležité je, aby podmínky ve smlouvách byly stejné pro stávající i nové obyvatele,“ řekl Deníku ředitel Centra sociálních služeb v Tachově Lukáš Bardon. „Seniory jsme nejdříve informovali o jejich situaci na úvodním jednání, které bylo v květnu tohoto roku. Seznámili jsme je s jejich situací a možnostmi. Poté vedení domova, včetně mě, s každým obyvatelem jednalo individuálně. Musím říci, že senioři jsou rozumní a snaží se pomoci najít takové řešení, které by vedlo ke spokojenosti obou stran,“ dodal Bardon.

Jaroslava Bártová

19.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jednou z hlavních hvězd letošního Ještě jednoho festu byla kapela Trautenberk. Ta rozpoutala peklo jak na pódiu, tak pod ním.

Ještě jeden fest již klepe na dveře

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Tachov - Světecká jízdárna má za sebou další část z cyklu Dveře jízdárny dokořán. Na v pořadí čtvrtém koncertu se představilo další zajímavé těleso.

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení