„Hravou formou se tak školáci seznamují nejen s historií, ale i expozicí muzea,“ vysvětlila cíl projektu ředitelka Muzea Český les Jana Hutníková.

Jednou z ctností rytířů je odvaha. „Pokud tuto ctnost adepti chtěli získat, museli dojít na půdu, kde dostali od mnicha razítko,“ řekla třídní učitelka šesťáků Marie Klečatská. „Vlastně se tak zároveň děti dostaly do prostor, které jsou jindy veřejnosti nepřístupné,“ dodala.

Školáci například řešili i modelové situace z historie, ale podle znění současných zákonů.

Rytířský glejt a pasování rukou a mečem krále Václava získalo všech šestadvacet šesťáků. „Nikde se jím chlubit ale nebudu, snad jenom rodičům,“ podotkl Patrik Simon.

Akci ale považuje za zajímavou a zábavnou. „Nejhorší pro mne bylo hledání zvířat v expozici,“ přiznal.

Získání titulu rytířky bylo pro Elišku Malou hračkou. „Všechno bylo jednoduché, při ničem jsem nezaváhala,“ pochlubila se.

Podobných záležitostí pořádá Muzeum Českého lesa pro školáky více. „Ve školách se sice učí, ale sedí u toho. Tady mají možnost se pohybovat a probudit svojí fantazii,“ nastínila Hutníková.

Třídní učitelka vyjádřila svůj vděk za to, že se akce v muzeu uskutečnila. „Poděkování patří zejména paní ředitelce,“ řekla Klečatská. „A také starším žákům za pomoc, když zdárně ztvárnili královskou rodinu,“ dodala.