VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola v Halži otevřela před třiceti lety

Halže – Historie vzdělávání v Základní škole v Halži se začala psát prvního září
 roku 1986.

1.10.2016
SDÍLEJ:

Dobový snímekFoto: Archiv školy v Halži

Kulaté jubileum oslavila škola v Halži, pozvala současné i bývalé pedagogy, žáky a veřejnosti přiblížila svoji třicetiletou existenci. „Pozvali jsme také ty lidi, kteří kdysi školu stavili. Také bývalé učitelky a zaměstnance školy. Pak všechny ty, kteří s námi spolupracovali od doby, co jsme se stali spojeným subjektem s mateřskou školou," říká ředitelka školy Hana Fukalová a dodává, že jde vlastně o takovou velkou rodinu.

Škola se neustále mění a tak mnozí měli možnost nahlédnout do zákulisí školního dění, prohlédnout si učebny, budovu a setkat se třeba i s bývalými kolegy a kolegyněmi. Pro návštěvníky si děti školy připravily krátký program. Došlo i na promítání prezentace historie školy od doby, kdy se škola stavila, přes období výuky a střídání žáků i vyučujících až po současné dění připomínající konané besídky či pobyty dětí na táboře a vycházky.

Přítomní mohli nahlédnout do kronik a to nejen z Halže ale i z okolních mateřských škol, které svého času zanikly jako například v Brance, Ctiboři nebo Oboře a děti pak docházely do Halže.

V současné době je Základní škola v Halži školou malotřídní, má tři třídy, ve kterých jsou děti pěti ročníků prvního stupně. „Máme celkem třicet šest dětí na celé škole," podotýká ředitelka a připomíná, že ve školní kronice je uveden i počet žáků zapsaných v září 1986. Tehdy jich ve zcela nové škole do lavic usedlo šedesát sedm.
„Takový je demografický vývoj a doufáme, že se to zlepší," dále říká s úsměvem ředitelka Fukalová. Spojení školy s mateřinkou ale přináší nesporné výhody. „Rodiče mohou mít dítě zabezpečené v místě bydliště od předškolního věku, dá se říci od nějakých dvou let věku až do deseti či jedenácti. Navíc děti mohou chodit do družiny."
Dvacet let působí současná ředitelka v třicetileté škole v Halži. Za tu dobu může srovnávat. „Už to nejsou takové ty venkovské děti, jako jsme byli my, kdy jsme lezli po stromech, v zimě sáňkovali, bruslili na rybníce. Ale zase dnešní děti mají vlivem technologií úplně jiný, větší přehled."

Zajímavostí z historie je, že partě pracovníků, kteří školu stavěli, se říkalo Tybysáci, protože prý každému říkali: Ty bys nám mohl taky přijít pomoct."

Autor: Antonín Hříbal

1.10.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Z pobytu dětí u Kosího potoka.
30

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení