VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci zasadili lípu pro mír

Rozvadov – Do celosvětové akce sázení stromů se v pondělí zapojili také školáci z Rozvadova. Děti prvního stupně tamní základní školy zasadily po desáté hodině tříletou lípu srdčitou. Ta vyrostla v nedalekém Starém Sedlišti.

22.9.2014
SDÍLEJ:

Školáci zasadili lípu pro mírFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Úplně první zaboření rýče do země provedl Saša Zeman. „Chodím do třetí třídy a stromy nesázím poprvé. U dědy na zahradě mám takové malinké čtyři smrčky," pochlubil se Deníku chlapec.

Den ani denní doba nebyly školou vybrány náhodně. Protože jde o mezinárodní celosvětovou akci, byly totiž první stromy zasazeny v Oceánii. Poté, jak vycházelo slunce, na dalších místech planety. „V Asii, Evropě a pak Africe. Nakonec tento řetěz stromů dorazí na oba americké kontinenty. Země se otočí kolem své osy a během této doby najde svůj nový domov několik set tisíc stromů," popsala koordinátorka projektu Les ve škole Barbora Landová s tím, že akce se účastní více než pět tisíc škol ze sto dvaceti zemí a koná se u příležitosti Mezinárodního dne míru vyhlašovaného OSN. „Ten sice připadl na neděli, ale stromy se mohly sázet i v pondělí 22. září," podotkla.

Rozvadovští vybrali lípu jako symbol spojený s naší republikou. Dětem učitelky vysvětlily, proč právě tento strom. „Lípa má listy ve tvaru srdce a to představuje lásku. A to, že lidé ve světě podobně jako my tady, zasazují stromy, je důkaz toho, že by si měli pomáhat," vyprávěla učitelka Šárka Fikarová. Žáci první až páté třídy se mohli k věci vyjádřit. „Chceme, aby na světě nebylo zlo, nebyly války," shodly se po zasazení stromu u kostela sv. Václava.
Mezinárodní den míru byl jen vhodným datem pro sázení stromů. Podle koordinátorky i vyučujících jde ale také o příležitost jak strávit den ve volné přírodě a dozvědět se něco o stromech.

"Projekt Zasaď strom pro mír je jednou z možností, jak v praxi podpořit výchovu k přírodě. Spojuje děti na celém světě a obrací jejich pozornost k ekologickým otázkám. Tato událost také podporuje výchovu k míru a zvyšuje povědomí školáků o důležitosti stromů, a lesů v celosvětovém měřítku. Sázení stromů symbolizuje naději," poukázala Landová.

Autor: Antonín Hříbal

22.9.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení