VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Složenka krádeže nevyřeší

Tachovsko – Výkup kovů za hotové končí. Nařizuje to vyhláška Ministerstva životního prostředí, ta je platná od 1. března. Nyní si finance za odevzdané kovové suroviny budete vyzvedávat přes složenku nebo šek.

25.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ladislav Schäfer

„Mě je úplně jedno, jakou formou dostanu peníze. Zatím si to tedy neumím představit. To se dozvím až příští týden nebo až zkrátka něco nastřádáme. Rozhodně sem vozím pouze náš domácí odpad ze železa," řekl pro Deník pan Josef, který zrovna kráčel s vozíkem plným odpadu od zavřené sběrny.
Nařízená změna má cíl jasný – prý jde o jedno z opatření, které má zabránit obchodování s kradeným kovem. Pracovníci a provozovatelé výkupen vnímají situaci úplně jinak.

„Ve firmě už jsme kolektivně řešili, jak celou věc budeme řešit. Buď budeme lidem dávat do ruky za výkup složenku nebo jim suroviny vyplatíme na účet. Zhruba týden budeme lidem dávat složenky a pak přejdeme na šeky. Máme je teprve objednané. Osoba, která suroviny přivezla, půjde se šekem na poštu a zde si vybere peníze za výkup," popsal nově zavedený postup pracovník tachovské výkupny Vlastimil Matějka.

Novými pravidly se od března řídit musí, ale vůbec se jim to nelíbí. „Proč se toto nařízení zavedlo, opravdu netuším. Pokud si ale někdo myslí, že se tímto vyřeší krádeže železa a kovů, tak je na omylu. Rozhodně se tímto krádeže nevyřeší. Jde o řešení, které nevyřeší ani žádné opatření proti krádežím. Kdyby zakázali druhy výkupu určitého materiálu, že se například nebude vůbec vykupovat měď. Ale toto nemá žádný význam," doplnil Matějka.

Stejnou formou výplaty – na účet nebo přes složenku – se budou řídit i v Plané. Stejný je i jejich názor na celou situaci. Podle provozovatele plánské výkupny Jiřího Hýska jde o ztížení pracovních podmínek a zbytečného finančního zatěžování firmy: „Nejhorší je, že vám dá jen někdo příkaz a vy abyste se z toho zbláznili a teď hned se musíme podle toho zařídit. Rozhodně to ale vymyslel někdo, kdo v tomto nemá praxi."

Provozovatelé výkupen stojí při sobě a argument na opatření nebo prevenci proti zlodějům mají jasný. „Kdo kradl, bude krást stejně. Rozhodně by se neměly trestat výkupny ale ti, co materiál do výkupny donesou. Když někdo přinese ukradený materiál, z naprosté většiny případů se na to přijde a je úplně snadné určit, kdo lup do výkupny přinesl a odevzdal," informoval pracovník plánské výkupny Hýsek.

Policie v novelizaci této vyhlášky vidí obrovský posun a průhlednost kradeného železa a kovů.

„Ohledně nastávající změny ve výkupu druhotných surovin můžeme říct, že v tomto vidíme obrovský posun směrem k zajištění veřejného majetku a majetku občanů proti jeho odcizení. Tímto se i zcela určitě zprůhlední výkup těchto surovin a pravděpodobně to povede k celkovému snížení těchto případů odcizení. Tedy za účelem následného prodeje ve výkupnách. Tuto změnu tedy velice pozitivně hodnotíme," zhodnotil policejní mluvčí Jan Koželuh.

Každý, kdo do sběrny přinese materiál, předloží občanský průkaz pracovníkovi firmy na výkup kovů, ten vypíše informační list, na kterém je napsáno jméno a příjmení, datum narození, číslo dokladu, popis materiálu, který donesl, v jakém množství, datum i čas. „Pokud tedy policie pátrá po kradeném železe, u nás je soupis toho, kdo sem co přinesl. Když za tyto krádeže nedostane zloděj žádný trest, tak je to všechno k ničemu. Až budou dostávat pořádné tresty, povede to k něčemu, ne k ničemu a přestane se krást," poznamenal Hýsek.

Jak je nebo není průhledné a jednoduché toto nově zavedené řešení, ukáže už jen praxe a čas.

Autor: Gabriela Jägerová

25.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení