VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snažíme se vybírat filmy, které bodovaly v soutěžích

Tachov – Město Tachov by se s mírnou nadsázkou dalo nazvat hlavním městem amatérských filmů i filmařů. Pokud ne v rámci celé republiky, pak v kraji určitě.

24.1.2012
SDÍLEJ:

ALENA MAUTNEROVÁ. Programová pracovnice MKS TachovFoto: DENÍK/Václav Šimek

Zásluhu na tom mají zdejší amatérští filmaři, kteří tento koníček provozují už několik desítek let. Přestože stárnou, jsou stále aktivní. Město zároveň proslavil mezinárodní amatérský filmový festival věnovaný snímkům s potápěčskou tématikou. Kromě toho zdejší kulturní středisko pořádá pravidelné přehlídky, na kterých svá díla představují tachovští amatéři i hosté z daleka. Více o těchto přehlídkách řekla Alena Mautnerová, pracovnice kulturního střediska a jejich organizátorka.

Jakou možnost má tachovské publikum setkat se s díly neprofesionálních filmařů?

Asi nejznámější je Přehlídka amatérských filmů. Ta má v Tachově už více než třicetiletou tradici. Dále se v našem městě konají krajská kola celostátní soutěže neprofesionálních tvůrců. A naše kulturní středisko také připravuje filmové večery nazvané Natáčíme, kde se představují nejen tachovští filmaři.

Tachovští amatéři kdysi patřili k těm nejlepším. Jak je tomu dnes?

Bohužel se nám před lety nepodařilo obnovit filmovou základnu, jaká zde kdysi bývala. V minulosti jsme patřili k velice silným okresům, které byly úspěšné se svými filmy Musím říci, že naši tvůrci časem zestárli, někteří z nich už dokonce přestali filmovat. Jen několik z nich pokračuje i nadále. Ale na druhou stranu se nám objevili i noví, mladí autoři.

Účastní se naši filmaři nějakých soutěží?

Zhruba před jedenácti lety byly obnoveny celostátní soutěže amatérských tvůrců. V Tachově je pořádáme pro Plzeňský i Karlovarský kraj. Soutěžit v ní mohou tvůrci od osmnácti let. Existuje i jiná, nazvaná Zlaté Slunce. V ní mohou soutěžit filmaři do devatenácti let. Je to pro ně výhodné, mohou tak konfrontovat svá díla se svými vrstevníky.

Jak vznikla myšlenka na pořádání filmových večerů pod názvem Natáčíme?

Chtěla jsem tímto seznámit tachovské diváky právě se soutěžní tvorbou amatérů. Protože ne všichni se těchto soutěží zúčastňují. Cyklus promítání začal v loňském roce. Diváci na ní mohli spatřit nová i starší díla tachovských filmařů. Starší diváci si tak mohli tyto filmy připomenout, mladší je pak zhlédli úplně poprvé. V poslední době jsme ale jejich snímky už vyčerpali, takže v současné době může tachovské publikum sledovat snímky autorů i odjinud.

Pozorujete zájem ze strany publika o tuto přehlídku?

Ano. Právě proto jsme se rozhodli v ní pokračovat i nadále. A jak jsem už říkala, než tachovští natočí zase něco nového, budeme uvádět snímky i jiných autorů.

Jaké filmy mohou tedy naši diváci zhlédnout?

Většinou se jedná o dokumenty. Týkají se například různých památek, přírody, nebo i zajímavých osobností. Dalšími, velice oblíbenými jsou filmy animované. Následují pak hrané snímky. Málo je pak experimentálních filmů. U těch musí člověk často přemýšlet, co tím chtěl vlastně autor vůbec říci.

Je nějaké kritérium výběru, pro tato díla?

Snažíme se vybírat ty, které se umístily na předních místech v celostátních soutěžích.

Autor: Václav Šimek

24.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Ve Ctiboři se konal tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka
19

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení