VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sochu potrápily plísně i lišejníky, svatý Antonín Paduánský bude jako nový

Michalovy Hory – Na několika místech poškozena, obrostlá mechy a lišejníky a části úplně chybí. Tak nějak vypadala socha sv. Antonína Paduánského v Michalových Horách. Minulý čas je zde na místě, na zmiňované soše se právě v těchto dnech totiž provádí restaurátorské práce.

19.7.2016
SDÍLEJ:

KONTROLNÍ DEN se konal v úterý v Michalových Horách u barokní sochy svatého Antonína Paduánského. Sešli se zde zástupci městyse a Národního památkového úřadu spolu s restaurátorkou Martina Marie Niubó (na snímku). Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Chodová Planá, pod kterou hornické městečko patří, nechala sochu opravit. Restaurátorských prací se ujala akademická sochařka Martina Marie Niubó.

Barokní socha světce s Ježíškem na levé ruce stojí na bohatě zdobeném podstavci s reliéfem sv. Floriana. „Jedná se o velice kvalitní práci barokního umělce, jehož jméno bohužel neznáme. Socha je zajímavá i pro zbytky barevných historických úprav, včetně zlacení, které byly nalezeny zejména v záhybech draperie," uvádí k soše Marie Niubó a dodává, že ve spodní partii podstavce je datování 1736. „Socha včetně soklové architektury byla znečištěna a napadena četnými porosty řas, mechu a lišejníků, které destruktivně působí na povrch sochařské modelace a tím dochází k nevratným ztrátám na povrchu kamene," popisuje stav sochařka.
Socha byla i hodně poškozena a spodní část se skrývala pod nánosem zeminy. Části kamene napadly biologické organizmy. „Důsledkem těchto jevů docházelo k nevratným ztrátám sochařské modelace na soše i soklové architektuře, v posledních letech též došlo k výrazné ztrátě historických barevných úprav. Proto bylo restaurování sochy neodkladné," upřesňuje Martina Marie Niubó.

Na soše se pracuje od konce května a hotovo by mělo být letos v září. „Základním úkolem restaurování, je pozastavit destruktivní procesy na povrchu sochy a soklové architektury a obnovit výpovědní hodnotu historického sochařského díla, které je cenným dokladem barokní umělecké tvorby v regionu. Do této doby došlo k očištění, odstranění biologického napadení a konzervaci zachovaných zbytků polychromie. Došlo též k lokálnímu zpevnění kamene a doplnění poškozených částí sochařské modelace na soše i soklové architektuře," dodává umělkyně s tím, že „Následně bude řešena barevná korekce doplněných tvarů a spárování. Současně dojde ke zhotovení pozlacených replik atributů, zejména svatozáře sv. Antonína a Ježíška."

S těžkými pracemi umísťování kamenných bloků podstavce sochy a také při odstraňování nánosů zeminy pomáhali i místní obyvatelé.

Podnět k restaurování sochy přišel od Miroslavy Válové, starostky nedalekého Olbramova. Smlouvy, podklady a fotodokumentaci zpracovala místostarostka Chodové Plané Zdeňka Štěchová. „Ještěže byl zpracován návrh na restaurování z roku 2010 a Závazné posouzení ke kulturní památce od paní Dědové z odboru školství a kultury v Tachově v období od prosince 2015 do poloviny února 2016, kdy jsem podala žádost o dotaci z programu Zachování a obnova kulturních památek Plzeňského kraje," poukazuje místostarostka.

Po vyhodnocení žádostí byla přidělena na restaurování sochy sv. Antonína Paduánského dotace ve výši 100 tisíc korun.

Socha je poblíž bývalého Horního úřadu a na nedávno zřízené naučné stezce Dolování v okolí Michalových Hor, která návštěvníky zavede i k altánku s výhledem na hornické městečko.

Autor: Antonín Hříbal

19.7.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Ilustrační foto.

Někteří prodejci na slavnostech obcházeli EET

Táborníci se stali svědky únosu. Pod dohledem policistů stříleli i ze samopalu

Bonětice – Policisté z Plzeňského kraje využili prázdninových pobytů dětí na táborech, aby jim zde předvedli své schopnosti.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Na nájezdu i výjezdu D5 u Nové Hospody pokračují stavební práce

Nová Hospoda/Bor – Z důvodu právě probíhající rekonstrukce, která potrvá do středy 30. srpna, upozorňujeme řidiče na úplnou uzavírku výjezdní i nájezdové větve dálnice u Nové Hospody.

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

Tachov – Fotbalisté FK Tachova po výhře v Mýtě se poprvé v KPM představili domácím fandům. V cestě za výhrou jim měla být Okula Nýrsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení