„Zahradničení se věnuji odmala. Doma jsme měli velkou zahradu zaměřenou na ovocné stromy, těm se věnoval můj dědeček. Tady mám také zahradu, kterou si přizpůsobuji k obrazu svému. A pak ve Výzkumném ústavu rostlin v Praze jsem pracovala dlouhý čas, takže květiny jsou opravdu mým průvodcem podstatnou část mého života,“ říká Hana Štollová.

Z letošní zimy velkou radost nemá. „Sníh na řadě míst pravděpodobně poničil trávníky. Poškození, které se objevuje v podobě šedohnědých koleček až slitých fleků na trávníku, se jmenuje plíseň sněžná. Ze zkušenosti znám, že tráva regeneruje rychle sama, ale také vím, že nedočkavci a milovníci krásného trávníku, nechtějí čekat, a tak se musí využít speciálních fungicidních přípravků. Ten, kdo nezalil na podzim konifery, se teď také může dočkat toho, že jsou zaschlé. Bohužel, je to následek nedostatku závlahy v zimním období a následně vymrznutí,“ vysvětluje Štollová.

První kroky na zahradě po dlouhé zimě směřují k odstranění zimních přikrývek rostlin. „Zima zřejmě ještě neřekla poslední slovo, ale kalendářně se jaro blíží kvapem. Jako první by se asi zahrádkář měl zamyslet nad pracemi, které chce dělat v následujícím vegetativním období. Odstranit zimní přikrývky rostlin. Dokončit zimní řez stromů a zkontrolovat mrazové desky na stromech, které letošní mrazy asi napáchaly,“ vypovídá o nadcházejících pracech.

Zahradníci prý mají ke všem květinám stejný vztah, málokdy přilnou jen k jednomu druhu. „Mám ráda všechny, a která žena ne? Ale teď v tuto chvíli obdivuji sněženku, která se dere na slunce skrze sněhovou peřinku. Za nějaký čas to budou třešňové květy, jejich vůně bude všude. Prostě specifikovat svou nejmilejší nemohu. Obecně mám ráda všechny květiny, stromy a rostliny, které jsou kolem mě, protože v případě květů a jejich kolegů motýlů platí dvojnásob, že krásy se máme leckdy dotýkat jen srdcem a ne rukama,“ přiblížila zahradnice, která už po zimě prohlíží zahradu.