VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spolky: je nás méně a méně

Tachovsko - Počet členů v zájmových organizacích neustále klesá, nové dobrovolníky se daří získávat velmi těžko.

16.6.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Marek Nečina

Naše členská základna stárne, za zemřelé členy těžko nacházíme náhradu, mládež nemá zájem. Takové povzdechnutí je možné slyšet na schůzích mnoha zájmových organizací, především pak mezi zahrádkáři, chovateli a včelaři.

Na příklad v Bezdružicích se ještě před dvěma a půl lety obávali, že tamní organizaci Českého svazu chovatelů hrozí zánik. Starší členové navždy odcházeli, nové se nedařilo získat.

„Naštěstí zatím stále přežíváme," řekla Deníku v pondělí předsedkyně organizace Lenka Vojtěchová. „Získali jsme dva nové členy, ale zase jsme o dva členy přišli. Je nás teď deset," dodala.

Bezdružická organizace už nemá žádného chovatele z řad mládeže. „Jedna slečna dovršila nedávno osmnáct let, takže už se nepočítá mezi mladé chovatele, ale mezi dospělé," dodala Vojtěchová.

Děti o členství a práci mezi chovateli většinou nemají zájem. „A těm, které by zájem třeba měly, to zase nedovolí rodiče, protože na to třeba doma nemají podmínky," vysvětlila chovatelka.

Její slova potvrdila Zdeňka Kantová z organizace Českého svazu chovatelů ve Stříbře. „Menší zájem z řad mladých chovatelů byl vidět třeba nedávno na soutěži pro děti. Přihlásilo se jich pět, shodou okolností všechny z Černošína," uvedla.

Zatím stále je poměrně velký zájem o chovatelské výstavy. Ta bezdružická byla před dvěma roky také v ohrožení, zatím se ale katastrofický scénář nenaplnil, výstavy od té doby byly a pravděpodobně se uskuteční v říjnu i ta letošní. „K nám na výstavy lidé chodí rovněž, včetně dětí, kterých přichází dost. Ale těch, které by se chovatelství věnovaly aktivně, je málo. A často jim to nedovolí rodiče," doplnila Kantová.

O něco málo optimističtější situace je mezi včelaři. „Obecně se v rámci České republiky tvrdí, že problém s členskou základnou je. Že staří členové umírají a nové se získávat nedaří. V tachovském okrese naštěstí taková situace zatím není," řekl Deníku včelař Jan Krabec ze Stříbra. „Na Tachovsku zaznamenáváme i kladné příklady, odvíjí se to především od činnosti základních organizací. Činná organizace dokáže podnítit zájem lidí a tím se rozšiřuje a hlavně omlazuje členská základna," dodal Krabec s tím, že mladí včelaři z Tachovska vozí medaile z různých soutěží.

Prudký pokles včelstev a chovatelů byl v Česku – i v zahraničí – zaznamenán v devadesátých letech. Příčinou byly podle Krabce především společenské změny, zatímco v zahraničí to byl převážně zdravotní stav včelstev.

„V našem okrese klesl počet včelstev z tehdejších přibližně dvacet tisíc na necelých deset tisíc. Situace je ale v posledních letech naštěstí stabilizovaná, členská základna neklesá a počet včelstev také ne," dodal.

Stav členské základny kolísá také v zahrádkářských organizacích. Tam tvoří většinu senioři. Mezi nejmladší členy patří lidé kolem třiceti let.
„Před nedávnem se prodávaly zahrádky, tak se hodně členů tachovské základní organizace odhlásilo, protože mají zahrádky soukromě a nechtějí být členy," sdělila Marie Multušová z tachovského Českého zahrádkářského svazu. „Mladí také rádi přijdou a řeknou, že chtějí být zahrádkáři, ale těch je opravdu velmi málo," dodala s tím, že zájem jeví překvapivě cizince. „Přistěhovala se sem řada lidí z Ukrajiny a někteří už projevili zájem stát se aktivními členy naší organizace," uvedla Multušová.

Autor: Jiří Kohout

16.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení