VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spolupráce s Jiřím Hlávkou byla vždy zajímavá

Planá – Historik, geolog ale především pohodový člověk spolupracoval s mimo jiné i naším listem. Rád a ochotně odpovídal na dotazy, vždy měl pro nás pochopení.

10.2.2012
SDÍLEJ:

JIŘÍ HLÁVKA. Jeden z autorů knihy Historie železářství a uhlířství v Českém lese. Foto: DENÍK/Václav Šimek

Osobně jsem se s Jiřím Hlávkou setkal několikrát. Poprvé to bylo před třemi lety, kdy jsme se oba účastnili setkání horníků ve francouzském Forbachu. On v řadách horníků, já v uniformě hornické kapely. Poté jsme společně napsali několik článků, vesměs se týkající hornictví, železářství a jejich historie na Tachovsku.

Vloni v lednu poskytl Jiří Hlávka Tachovskému deníku rozhovor. Týkal se tehdy křtu nové knihy nazvané Historie železářství a uhlířství v Českém lese. Jejím autorem byl Jiří Hlávka společně s Jiřím Kaderou. Pamatuji si, jak mojí poslední otázkou v rozhovoru s ním byl dotaz na jeho další plány. Ty už však zůstanou navždy nenaplněny.

Historie železářství a uhlířství byla jeho autorskou prvotinou. „Touto knihou jsem si odskočil od hlavního tématu, který zpracovávám již deset let. Tím je ucelené zmapování historie dolování v západočeském regionu. Mám tím na mysli především Tachovsko a Domažlicko,“ řekl tehdy Hlávka. V rozhovoru dále uvedl, že dalšího titulu se čtenáři dočkají odhadem za pět let.

„První kniha se věnuje historii uhlířství a železářství nejen na území Českého lesa. Hutě byly rozmístěny zejména v jeho podhůří. Můžeme například zmínit Josefovu Huť u Pavlovic, která neleží na tomto území, přesto se o ní v knize píše. Co se týče doby, kterou kniha popisuje, jedná se zde především o druhou polovinu osmnáctého století až do sedmdesátých let století devatenáctého,“ uvedl Hlávka.

Inspirací ke vzniku knihy, na které se podílel, byla akce Den Českého lesa, kde byl s úspěchem postaven a vyzkoušen jeden milíř, kde nadšenci experimentálně zkoušeli pálit uhlí i tavit železo. „Práce na knize zabrala dva roky a čerpal jsem především z původních německých pramenů. Mnoho z nich bylo ještě z devatenáctého století. Bylo to například hlášení pracovníků hutí, různé účetní podklady a podobně.“

Při práci na stati o historii železářství v Českém lese využil Hlávka i svého vzdělání a původní profese geologa. To mu pomohlo zejména při překladech pramenných fondů.

Práce se Jiřím Hlávkou byla pro mne zajímavá a inspirující. Věřím, že se brzy najde nástupce, kterému se podaří dokončit jeho započaté dílo.

Autor: Václav Šimek

10.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvě loupežná přepadení za noc

Rodinný dům v Bezdružicích byl zřejmě zasažený bleskem.
5

Zřejmě po zásahu bleskem vzplál rodinný dům v Bezdružicích

Invalida volal o pomoc. Pečovatel popíjel a ignoroval ho

Klatovy – Otřesný případ lidské lhostejnosti odhalili před několika dny klatovští městští policisté v jednom z tamních bytů. Na zemi tam ležel invalida a zoufale volal o pomoc. Když se do bytu strážníci spolu s hasiči dostali, zjistili, že s mužem je v bytě jeho ošetřovatel.

FOTO: Absolventi učňovských oborů přebírali výuční listy

Planá – Vskutku velký den nastal pro studenty učňovských oborů Střední školy živnostenské v Plané. V kostele sv. Petra a Pavla zde za účasti rodinných příslušníků, kamarádů a známých přebírali z rukou ředitele školy Josefa Máry, dalších zástupců školy a vedení města své výuční listy.

Plzeň se proměnila ve velkou pivní zahrádku

Plzeň - Centrum západočeské metropole se v sobotu proměnilo ve velkou pivní zahrádku.

Nález v jehličí: kožená brašna plná válečných dokumentů z Tachova

Lesná – O tom, že ještě po více než sedmi desítkách let od války se dají najít zajímavé věci ukryté v zemi, se nedávno přesvědčili tachovští hledači. V jehličí zahrabanou koženou tašku plnou dokumentů našli kousek od obce Lesná v Českém lese.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies