VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spoustu věcí si v naší obci děláme sami

Skapce – Již od počátku roku přináší Tachovský Deník svým čtenářům cyklus U vás na návštěvě. Seznamujeme zde se životem v obcích tak jak ho vidí místní.

4.5.2011 3
SDÍLEJ:

Marian Mečár, starosta obce Skapce.Foto: DENÍK/Václav Šimek

Redakce se tentokrát vydala do obce Skapce. Zde již druhé volební období sedí v židli starosty Marian Mečár.

Ve funkci starosty jste už pátým rokem. Můžete popsat vaše začátky?

Zpočátku to byla katastrofa. Navíc jsem první tři roky působil jako neuvolněný. To mi v zaměstnání dělalo veliké problémy a zaměstnavatel mi tehdy již nemohl umožnit, abych v případě potřeby vyřizoval věci pro obec. Také jsem tehdy pracoval na směnný provoz, což přispělo k tomu, že jsem ze zaměstnání odešel. K tomu jsme ještě tenkrát připravovali dva významné projekty pro obec, se kterými byla spousta práce. Dnes se starostování mohu věnovat naplno.

Co vám tehdy působilo největší potíže?

Dostat se do systému. Od pozemkového fondu, přes katastrální úřad, různé smlouvy, žádosti o dotace a další. Starosta na malé obci musí umět a zvládnou téměř všechno. Neměli jsme peníze na to, aby nám žádosti o dotace vyhotovoval někdo jiný. Nechali jsme si vypracovat první a u dalších jsme postupovali podle ní. Dodnes nám v tom pomáhá například Místní akční skupina Český Západ i Městský úřad ve Stříbře.

Na jaké projekty se vám tedy podařilo získat dotace?

Jedním z projektů bylo vyčištění rybníka v Krtíně. Šest let před tím jsme neúspěšně žádali o dotace, ale nakonec se to podařilo. To bylo před dvěma lety. Museli jsme odstranit bahno z rybníka, ve kterém byly nebezpečné látky, například olovo nebo kadmium. Dalším projektem byla úprava místních komunikací, veřejné zeleně, přeměna rybníka na návsi na park, vybudování dětského hřiště ve Skapcích.

Jaké plány na toto volební období?

Z našeho malého rozpočtu nemůžeme plánovat akce dlouhodobě dopředu. připravujeme je, jak se říká, z roku na rok. Řešíme vždy to, co je potřeba.

Co je tedy právě nyní pro Skapce potřebné?

Připravujeme novou komunikaci v severozápadní části obce. Ta propojí dvě současné cesty. Zlepší se tak dopravní obslužnost v obci, například pro svoz odpadů, zimní údržbu a podobně.

Malá obec jako Skapce má jistě i malý rozpočet. Jak se vám daří zkvalitňovat život ve vsi?

Rozpočet máme opravdu malý. Pohybuje se kolem jednoho a půl milionu korun. Takže si opravdu nemůžeme dovolit s penězi plýtvat. Z toho důvodu si mnoho akcí uskutečňujeme sami. Svépomocí. Pořádáme různé brigády, přes údržbu zeleně až po svoz odpadu. S tím naposledy pomáhali zdejší dobrovolní hasiči. Firma, která od nás dostane zakázku, si opravdu může gratulovat (smích).

Považujete za úspěch, že se vám daří zapojit do práce pro obec mnoho místních?

Určitě. Jsou tady lidé kteří chtějí, aby život na naší malé vsi byl hezčí a lepší. Máme tady několik spolků, jejichž členové vždy přidají ruku k dílu. Dobře pracují zdejší dobrovolní hasiči i rybáři. Ti se zapojili do opravy náhonu jednoho z místních rybníků.

Co vás v obci naopak trápí?

V poslední době se tady poněkud rozmohl vandalismus. Ale situaci již ve spolupráci s různými úřady a orgány řešíme.

Autor: Václav Šimek

4.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení