VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Správa CHKO Český les vyráží do boje s bolševníkem

Plzeň - Do boje s bolševníkem se pouští Správa Chráněné krajinné oblasti Český les. Tato invazní rostlina spolu s dalšími druhy totiž představuje reálnou hrozbu nejen pro krajinu Českého lesa, ale pro českou přírodu vůbec.

24.2.2009
SDÍLEJ:

Zaměstnanci Správy CHKO Český les Milena Prokopová, Jan Poláček, Tomáš Peckert a vedoucí správy Jindřich Horáček (zleva) studují mapu výskytu invazních rostlinFoto: DENÍK/Archiv

„Výskyt invazních rostlin mapujeme ve spolupráci se Základní organizací Českého svazu ochránců přírody Kladská na území CHKO Český les už od roku 2007,“ informuje vedoucí přimdské Správy CHKO Český les Jindřich Horáček. Výsledky průzkumu budou využity k plánování likvidace těchto rostlin cizího původu.

„V rámci průzkumu mapujeme především rozšíření bolševníku velkolepého a netýkavky žláznaté. Současně je ale v CHKO zaznamenáván výskyt dalších invazních druhů rostlin. Například křídlatky, vlčího bobu mnoholistého, celíku kanadského nebo netýkavky malokvěté,“ uvedl botanik Správy CHKO Český les Tomáš Peckert.

Po dobu monitoringu byly mapovány všechny bezlesé enklávy a vodní toky, bývalé vojenské roty a území zaniklých obcí. „Tedy lokality, které patří k typickým ohniskům nepůvodních druhů rostlin,“ podotkl Jindřich Horáček. Celkem bylo zmapováno území o ploše 3 tisíce hektarů.

Většina invazních rostlin je v Českém lese na počátku své invaze a pokud nedojde k včasné likvidaci, lze očekávat jejich další šíření.

„V letošním roce bude území Českého lesa domapováno a získané výsledky budou využity k účinné likvidaci, zejména bolševníku velkolepého. Je možné, že tak předejdeme situaci, kterou známe z oblasti Slavkovského lesa, kde bolševník kolonizoval prakticky všechny pro něj dostupné plochy a jeho likvidace je v současné době téměř nemožná,“ řekla Barbora Nováková ze Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kladská.

Jak proti invazním rostlinám bojovat? Na začátku by měla být prevence. „V našich podmínkách je nereálné regulovat příliv nových druhů do naší flóry. Účinnějším řešením je důsledná kontrola potencionálních ohnisek. Tedy omezování vzniku rumišť a černých skládek,“ stojí na internetových stránkách Centauery, společnosti pro monitoring a management krajiny.

K šíření invazních rostlin přispívá také neznalost lidí. „Často začne například křídlatka bujet za vsí, kde si ji někdo přinesl jako ´pěknou dekorativní rostlinu´ do své zahrádky,“ uvádí Centauera.

Likvidace invazních rostlin musí být důsledná. Začít by se s ní mělo co nejdříve, tedy ve stádiu vznikajícího ohniska. Zásah musí pokrýt celou populaci, aby na místě nezůstaly žádné živé exempláře nebo části rostlin. Zásah musí být proveden v době květu, před dozráváním semen. V neposlední řadě je nutné asanované místo monitorovat a dle potřeby zásah opakovat.

Autor: Josef Němec

24.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení