VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

18.8.2017
SDÍLEJ:

Starají se o židovský hřbitov i o kulturní dění v obci.Foto: Deník / Hohlová Jaroslava

V čele stojí rychtář, ke konšelstvu patří místorychtář, syndik, slídil, dráb, ponocný, švandymistr a další. Členové se oslovují sousede a tetičko a tykají si. Řeč je o Obci baráčnické ze Stráže, jejichž spolek je jediný svého druhu na Tachovsku.

Strážští baráčníci mají v současné době patnáct členů a při příležitosti Strážských slavností si připomněli padesát let činnosti spolku. „Při Strážských slavnostech jsme vlastně oslavili znovuobnovení baráčníků, založených v roce 1967. Tradice má ale hlubší kořeny. Do Stráže se po odchodu německých obyvatel přistěhovali především lidé z jižních Čech a ti zde navázali na činnost původních baráčníků. V padesátých letech byl ale spolek zrušen a nesměly se konat ani tradiční akce, protože to nevyhovovalo tehdejšímu režimu,“ řekla Tachovskému deníku členka strážských baráčníků Marie Sukolová.

Vlastenecko-dobročinná obec baráčníků se v obci podílí na řadě kulturních, společenských ale i dobrovolných akcí. „Celoročně se staráme o starý židovský hřbitov a kapli Marie Lurdské. Každým rokem také pořádáme tradiční masopust. Trochu nás ale mrzí, že nemáme hospodu, kde bychom se poté sešli,“ podotkla obyvatelka Stráže a pokračovala. „Velká sláva a pro členy baráčníků dojemný okamžik byl průvod baráčníků při Strážských slavnostech. Bylo to tak krásné, že většině z nás tekly slzy dojetí. Věříme, že průvod baráčníků půjde i při příštích slavnostech obce,“ doplnila.

Právě při slavnostním průvodu obcí mohli baráčníci předvést nejen kroje, ale i některé zvyky, kterými je baráčnická obec známá. Členové oblékají chodský nebo plzeňský kroj. Košile jsou vyšívané na prsou a límcích, nosí se opasky a kulaté čapky s pérem. Ženy mají vyšívané halenky, sukně černé barvy, červené punčochy se zelenou stužkou. Na hlavě pak nosí čepec s holubičkou.

Autor: Jaroslava Hohlová

18.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Se zpěvákem Martinem Maxou se jeho příznivci mohli nedávno setkat při Loretánských slavnostech v Boru, další koncert plánuje už 20. října v Černošíně.

Věřím, že na Tachovsku najdu nové přátele

Třetí místo v rybářských závodech získal Jiří Havel.

Rybáři se sjeli na Zaječák, špatné počasí nevadilo

Prezident znovu navštíví náš kraj, vybral si termín voleb

Plzeň – Dobu bezprostředně před říjnovými parlamentními volbami, tedy od středy 18. do pátku 20. října, stráví prezident Miloš Zeman v Plzeňském kraji.

Silné americké vozy se opět setkají na Minerálce

Tachov – Rozloučení se sezonou se jmenuje již tradiční akce určená především pro příznivce amerických dlouhých kapot a silných motorů. Další ročník této oblíbené show se chystá na sobotu a opět nabídne desítky různých automobilových krasavců nejen americké výroby.

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme ZŠ Kostelní Tachov

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Žáci Baníku měli soustředění na Chodsku

Stříbro – Do chodského letoviska Babylon se vydalo fotbalové mužstvo starších žáků TJ Baníku Stříbro na pravidelné soustředění. Ubytování bylo v kempu Srub Babylon, kluci byli rozděleni do dvou větších chatek, trenéři a vedoucí spali v chatkách menších.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení