VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapr, lín či pstruh?

STARÉ SEDLIŠTĚ - Tentokrát vám v našem pravidelném seriálu přiblížíme erb Starého Sedliště.

22.8.2007
SDÍLEJ:

Znak Starého SedlištěFoto: Archiv OÚ St. Sedliště

První zmínku o místním znaku lze vypátrat už v roce 1572, kdy Kfelíři ze Schäsengrünu zvolili do svého erbu dvě na hlavě stojící ryby. Od té doby se v různých listinách objevuje znak v mnoha podobách.

Základem jsou ale vždy tři ryby v různých polohách. „V roce 1622 ze zdrojů víme, že existovala bronzová pečeť našeho města na níž jsou zobrazeny tři rybky,“ uvedla Stanislava Fojtíčková, starostka Starého Sedliště. Další zmínka o rybách, tentokrát zaklesnutých do sebe, je uvedena v roce 1838 v knize Království České.

Z roku 1883 pak pochází hlavičkový papír z radnice, kde jsou naopak dvě ryby postaveny do kříže a třetí pluje pod nimi. V roce 1945 se tato podoba objevuje na radnici a na dveřích místního kostela. „Třetí podoba, neúřední, je také vyobrazena ve farním kostele na šesté lavici. Jedná se o dvě modré rybky zaklesnuté do podoby kříže a pod nimi je zleva doprava plující třetí ryba. Vše je umístěno na bílém pozadí,“ upřesnila starostka. „Obec převzala dvě podoby, jedna je umístěna na praporu a druhá na zdi v přízemí obecního úřadu. Oficiální tvář erbu je uvedena na našem praporu a pro současnost je to také konečná podoba,“ uvedla Fojtíčková.

O tom, proč zrovna ryby, se vede mnoho spekulací. „Jednou z nich je, že německý svatý Udalrich - obdoba českého Oldřicha a patron zdejšího kostelíka spolu s českým světcem Prokopem měl ve znaku dvě ryby,“ vysvětluje. Historici se spíše přiklánějí k možnosti, že znak souvisí s rozsáhlým rybníkářstvím v okolí. Zajímavostí však na celém osudu znaku Starého Sedliště může být fakt, že podobný obrazec má i město Aš.

„Podle informací v Aši sídlil rod von Seydlitz, který možná založil Sedliště. Hledali jsme nějaké propojení, ale zatím jsme nic nenašli. Historie našeho erbu tak mohla sahat až do časů slovanských,“ konstatovala starostka. Podle báje v dobách slovanského národa žili tři bratři, kteří měli pro armádu najít brod a získat tak odměnu a rytířský řád. Brod našli a vojsko prošlo vodou. Na znamení svého úspěchu zvolili do svého znaku tři ryby a stejné jméno rodu. Tak podle vyprávění vznikl erb Aše.

Nezodpovězenou otázkou však zůstává, jaké že to ryby na erbu vlastně jsou. Dostupné zdroje se liší. Někdo říká, že jsou to líni, druzí pstruzi, nebo parmy, pro usnadnění je také uváděno ryby kaprovitého tvaru. Překlad z německé knihy 800 let Starého Sedliště od Erwina Langsteinera.

22.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení