Městské bezpečnostní kamerové systémy na Tachovsku zatím vlastní pouze okresní město Tachov a Planá. V nich je v činnosti celkem osmnáct kamer, které monitorují situaci ve městech.


„Kamery tady nemáme proto, aby suplovaly práci policie, ale proto, aby sledovaly dodržování městských vyhlášek,“ řekl Deníku starosta Plané Karel Vrzala. „Tomu odpovídá i jejich osazení. Polovina z nich střeží místa, kde v minulosti lidé dělali nepořádek, u velkých třídících míst,“ dodal starosta.
Jeho slova potvrzuje vrchní strážník tachovské městské policie Miroslav Litomerický. „Samozřejmě, že naše záznamy už několikrát pomohly odhalit pachatele trestné činnosti nebo přestupků, ale jejich hlavním úkolem je prevence a pomoc občanům.“


Obyvatelé měst ale nemusí mít strach, že by materiály, které kamery natočí, byly posléze zneužity. „Záznamy z kamer se po sedmi dnech automaticky mažou. Pouze v případě, že na nich zachytíme nějakou trestnou činnost nebo přestupek, pořídíme jednu kopii a tu předáme příslušným orgánům. Navíc přístup k záznamům má pouze vyškolená obsluha,“ vysvětlil Litomerický.


Dalším městem na Tachovsku, které zvažuje pořízení kamerového systému, je Stříbro. „V současnosti připravujeme podmínky, za kterých bychom provozovali tyto kamery. Zatím uvažujeme o dvou, chtěli bychom je umístit u muzea a klášterní zahrady. Postupně síť kamer sice rozšíříme, ale zatím to není aktuální,“ řekl Pavel Tóth, místostarosta Stříbra.