Zastupitel Plzeňského kraje Ivo Grüner apeloval na přítomné starosty. „Z tohoto regionu zaznamenáváme jen nízký počet žádostí o dotace. Na Krajském úřadě nabízíme pomoc při vyhledávání možností čerpání finančních prostředků z Evropské unie. Také Program pro obnovu a stabilizaci venkova nabízí finanční prostředky na různé účely,“ řekl přítomným.

Dalším bodem programu byl rozhovor s Miroslavem Sedláčkem, ředitelem Správy a údržby silnic. Starostové vyjádřili svouji spokojenost s údržbou silnic v době sněhové kalamity. „Já bych to u nás neviděl tak dramaticky. Celá Evropa je pod sněhem. Osobně sleduji nehodovost v našem regionu a prozatím jsem spokojen. Musíme si všichni uvědomit, že se solí je třeba šetřit. Sůl má špatný vliv na životní prostředí a navíc peníze, které utratíme v zimě, nám budou chybět na letní údržbu silnic,“ řekl ředitel.

Nejrozsáhlejší informace, které na setkání starostové obdrželi, se týkaly povodní a protipovodňové ochrany. „Musíme si uvědomit, že povodně jsou u nás trvale podceňované. Je to možná zapříčiněno tím, že se nám až doposud povodně vyhýbaly obloukem,“ řekl na poradě Miroslav Rolko z Odboru životního prostředí v Tachově.

Povodňový plán a povodňová komise by měla být samozřejmost ve všech obcích, kde hrozí jakékoliv záplavy. „Majitelé objektů v záplavových oblastech mají zákonnou povinnost informovat o povodňovém nebezpečí,“ dodal Rolko.