VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát dotuje jízdárnu už minimálně

Tachov, Světce - Jízdárna ve Světcích má za sebou dvanáctiletou historii rekonstrukcí a oprav. V současné době na další práce a úpravy monumentálního objektu chybí minimálně 80 milionů korun.

11.2.2013
SDÍLEJ:

Letecké snímky Tachova. Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Letos sice Tachov dá dva miliony, významně to ale situaci neřeší. Navíc z důvodů růstu cen i DPH bude částka zřejmě podstatně vyšší. „Třeba i k jednomu stu milionů," upřesnil starosta Tachova Ladislav Macák. Podle něj musí v nejbližší době město provést řadu oprav. „Půjde o nátěry oken, opravu a údržbu střechy. Od prvních prací na jízdárně je to už nějakých dvanáct let. Je jasné, že řada věcí vyžaduje opravy. Naše peníze tedy musíme směřovat právě tím směrem, aby jízdárna nechátrala. Peníze na pokračování dalších stavebních prací už ale nemáme," vysvětlil starosta.

Stát jízdárně po celou dobu rekonstrukce finančně pomáhal. Ministerstvo kultury poskytovalo příspěvky na obnovu národní kulturní památky každoročně počínaje rokem 2000. Tehdy to bylo 3,4 milionu korun. Částka se zvyšovala a v roce 2003 to bylo 6,6 milionu. Loni se příspěvek od státu zastavil na výši půl milionu korun. Celkově ministerstvo kultury přispělo za dobu dvanácti let na jízdárnu částkou převyšující pětačtyřicet milionů.

„Od státu dostaneme nyní například kolem čtyři sta tisíc a to je v podstatě jen na výzdobu nebo výmalbu jízdárny. Zde se nedá hovořit o rekonstrukci. Co se týká vlastních stavebních pracích a oprav, tak to už děláme z vlastních peněz," upřesnil Macák s tím, že přispěje i Plzeňský kraj částkou řádově ve statisících.

Objekt je kompletně staticky zajištěn, chybí ale úprava interiérů. V rozsáhlé budově se počítá se stylovou restaurací, výstavními prostory, větším a menším sálem, muzeem bylinkářství, šatnami pro umělce, klubovnou a bytem pro správce. „Kdy to bude, nemám tušení. Peněz je stále méně a my na to nemáme," řekl Macák.

I přes nedostatek prostředků si jízdárna zachovává původní styl.

Názory návštěvníků na zrekonstruovanou jízdárnu jsou pozitivní. „Lidé jsou vděční, když se dostanou dovnitř a když to vidí, je jim jasné, že jde o běh na dlouhou trať," sdělil Deníku Pavel Voltr, průvodce jízdárnou ve Světcích. O penězích, které se mohly investovat do objektu hovoří jako o zázraku. „Rekonstrukce a opravy pár let ještě určitě potrvají. Je dobré, že se vše děje i v duchu památkové péče. Sice to trvá, ale fresky vypadají tak, jako původní, jako vypadaly dříve. Ne, že to bude hotové za rok, vše vymalované, ale památkově zničené. Je vysloveně nutné, aby například za padesát nebo i za sto let byla jízdárna co nejvíce podobná té původní z poloviny devatenáctého století," popsal dále Voltr. „Jízdárna neztratila svého ducha, na devadesát procent vypadá původně, jako když se stavěla," dodal.

Kdo jízdárnu ve Světcích navštíví, těžko hledá srovnání. „Návštěvníci ani nemohou porovnávat jízdárnu s jinou budovou v okolí. Jde o jedinečnou stavbu. Hradů a zámků znají lidé veliké množství, divadel, výstavních budov a podobně. Ale takováto dobová sportovní hala, to se jen tak nevidí."

Do budovy, která je nyní využívána pro koncerty, svatby a výstavy, se vejde 500 až 600 lidí. Jízdárna je zatím otevírána na telefon infocentra, protože je pořád stavbou. Dlouhodobým záměrem města je mít tam otevřeno denně a kromě muzea vytvořit i stálý prohlídkový okruh.

Technicky vyspělá stavba v sobě snoubí podle odborníků prvky průmyslové architektury a aristokratické vznešenosti. Byla vystavěna v novorománském slohu v letech 1858 až 1860 na přání generála Alfreda Windischgrätze. V roce 1945 majetek Windischgrätzům zabavil stát. Od té doby sloužila jako příležitostný sklad, poté ji využívala pohraniční stráž. V roce 1981 ji ministerstvo kultury vyřadilo ze seznamu kulturních památek, zapsalo ji tam znovu pod tlakem radnice v roce 1991. O pět let později ji armáda převedla městu za symbolickou cenu. Jízdárna je dlouhá 60, široká 52 a vysoká 27 metrů, hala má rozměry 20 krát 40 metrů.

Autor: ČTK, Antonín Hříbal

11.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Městský úřad

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Viktoria letí na Kypr. Pro postup?

Čtvrteční odveta play-off začíná v Larnace v 18.00 hodin SEČ.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení