Stát a veřejné rozpočty přispívají na kulturu méně než na sport. Na sport a rekreační činnosti šlo v roce 2006 z eráru 15 miliard korun, na kulturu pak o miliardu méně.


Dalších 7,3 miliardy pak šly na ostatní činnosti související s kulturou a sportem.
Jedním ze zdrojů financí pro neziskový sektor by měl být hazard. Ten však přeje takřka výhradně sportu. Dominantní postavení si v něm drží Sazka, kterou vlastní česká sportovních sdružení.


Ta také dostávají drtivou většinu jejího výtěžku, který má podle zákona jít na veřejně prospěšné účely – v roce 2006 to bylo 1,08 miliardy korun. Na kulturu, zdravotnictví a charitu dala Sazka dohromady pouhých šest milionů.
I když během posledních patnácti let vzniklo několik loterií, které měly Sazce konkurovat a jejich výtěžek měl jít právě na kulturu, například Česká lotynka, tak všechny zkrachovaly.


Jedním z důvodů je, že Sazka úspěšným lobbingem brání snadnějšímu vstupu konkurence na tento trh.
Ještě víc než erární kasa přejí sportu samotní poslanci. To je vidět na tzv. porcování medvěda, kdy při schvalování rozpočtu posílají „malé domů“ do svých regionů.


Zatímco na kulturu při schvalování rozpočtu na letošní rok do regionů rozdělili navíc 129 milionů korun, na sport to bylo půl miliardy – čtyřikrát více.

Na Tachovsku se do sportu a kultury snaží města a obce peníze rozdělit rovnoměrně. Jak tomu je, čtěte ve čtvrtečním Tachovském deníku.