VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavby časem zaváté se odhalily návštěvníkům archivu

Tachov – Letos zde mohli návštěvníci vidět fotografie zaniklých staveb nebo jejich plánky.

11.6.2014
SDÍLEJ:

SOUČÁSTÍ Dne otevřených dveří byly i ukázky zajímavých archiválií, které veřejnost nemá možnost běžně shlédnout. Foto: DENÍK/Gabriela Jägerová

Devátého června je Mezinárodní den archivů. Každoročně se slaví i u nás v Tachově, a to již šest let.

„Pro návštěvníky jsme na pondělí a úterý připravili dvoudenní den otevřených dveří, tentokrát na téma Stavby časem zaváté. Už dva roky je akce pro veřejnost pořádaná a večer je ukončena přednáškou zaměřenou na genealogii. V té se posluchači seznámí s paleografií jako pomocnou vědou historickou a se starým písmem, s nímž je možné se potkat například při genealogickém bádání," představil Jan Edl, ředitel Státního okresního archivu v Tachově.

Letos zde mohli návštěvníci vidět fotografie zaniklých staveb nebo jejich plánky. „Na náměstí v Tachově byly vybombardovány dva domy. Tyto domky zde lidé mohli vidět na fotografiích. V šedesátém druhém roce se bourala stará Britanka v Tachově – tu zde také vystavujeme na fotografiích," poznamenal.
Dále mohli lidé shlédnout fotografie hradu Přimda a obcí kolem Tachova.

Ředitel archivu ukázal několik písemných listin, které se lidem moc líbily. Návštěvníci se hlavně pozastavili nad pergamenovou listinou z města Černošín. Ta pochází z roku 1794. Jde o listinu, kterou se potvrzují privilegia města, listina je podepsána Františkem II.

Badatelem se může stát úplně každý. „Přijde k nám návštěvník, kterému my říkáme badatel. Ten vyplní badatelský list a už je jen na něm, které informace ho zajímají," popsal Edl.

Nejvíce se lidé zajímají o své předky nebo plánky domů.

Každý si při návštěvnických dnech mohl mimo jiné vyzkoušet psaní husím brkem, a na popsaný dopis vyrazil pečeť dle vlastního výběru.

Autor: Gabriela Jägerová

11.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení