„Ve Stříbře tak zůstala pouze výroba, která není pro firmu zase až tolik nutná. Kdybychom šli do stávky, firmě by to nijak neuškodilo. Naopak, ublížilo by to zaměstnancům,“ vysvětlil Deníku šéf odborářů Dušan Bílek. „Přesunutím výroby do Rumunska nám tak vedení vzalo poslední zbraň, kterou byla právě stávka,“ dodal.

Ještě v létě se na dlažbě ocitne přes šest set zaměstnanců.

Do konce roku o práci přijdou i ti, kteří budou ve firmě pouze udržovat výrobu.

„Je to šílené. Mám dvě děti a nevím, kde si teď budu hledat práci. Něco najít ale musím, abych uživil rodinu,“ řekl 32letý Václav Harvila, který byl podniku věrný třináct let.

Pracovníkům, kteří se zaměstnavatelem uzavřou dohodu o rozvázání pracovního poměru z důvodu organizačních změn před započetím výpovědní lhůty a splní při tom konkrétní podmínky, bude náležet odstupné ve výši 6,75 násobku jejich průměrného platu.

„To je směšné. Jsem přesvědčený, že firma má finančně určitě na víc,“ podotkl Václav Harvila.

Odboráři chtěli po vedení nejprve desetinásobek odstupného pro všechny propuštěné. „Vedení ale bylo neoblomné. Bylo nám řečeno: Buď berte tohle, nebo nic,“ řekl šéf odborářů.

Přestože požadavky odborářů vyslyšeny nebyly, zaměstnanci jejich snahu oceňují. „Určitě udělali vše, co bylo v jejich silách,“ míní Harvila.

Největší odstupné dostanou zaměstnanci, kteří trpí nemocí z povolání.

„Těm bylo odstupné navýšeno na desetinásobek jejich průměrného měsíčního platu,“ nastínila finální sociální plán společnosti AEES její mluvčí Martina Pařízková.

Občanům Stříbra, kteří se v souvislosti s propouštěním dostanou do finančních potíží, nabízí město možnost oddálení splátek poplatků za služby.

„Případně jim nabídneme splátkový kalendář. Na své problémy nás ale občané musí včas upozornit,“ uvedl starosta Miroslav Nenutil.