VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stezka na Vysoké nabídne historii i přírodu

Tachov – Výstavba naučné stezky na Vysoké v Tachově v těchto dnech právě vrcholí. Cesta dlouhá téměř dva kilometry s deseti zastaveními, propojí novou rozhlednu s jízdárnou ve Světcích a pro děti bude připraveno archeologické hřiště s možností nálezu lebky.

16.4.2015
SDÍLEJ:

Výstavba naučné stezky na Vysoké v Tachově v těchto dnech právě vrcholí. Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Návštěvníci se seznámí s historií, přírodními zajímavostmi a k poznávání lokality přispěje výklad pomocí chytrých telefonů. Slavnostní otevření se uskuteční v rámci Dne pro Tachov 30. května.

Nastoupit na naučnou stezku je možné ve Světcích nebo na Vysoké. Trasa turisty zavede i zpět do výchozího bodu. Začne-li návštěvník poznávat stezku v místě na Vysoké, setká se nejprve s upraveným okolím památníku bitvy u Tachova. Počítá se i s umístěním repliky informační cedule, která je nyní v depozitu a poputuje do muzea. Součástí je také nově zbudovaná odpočívka, lavičky a ohniště. Dominantu tvoří vlastní rozhledna. Několik desítek metrů za ní je kaple na Vysoké. Tedy její, pod násypem zakonzervované, zbytky. Zde si na své přijdou zejména děti. „Vytvoříme tu jakési archeohřiště se skluzavkou do pískoviště. Bude ve tvaru půdorysu Husmannovy kaple. V pískovišti pak najdou menší půdorys kaple na Vysoké. Děti si to mohou vyhrabat, dovnitř dáme nějakou betonovou lebku," řekl o jednom ze zastaveních na stezce Pavel Bluma, vedoucí odboru investic a rozvoje města Tachova.

Stezka dále přivede zájemce k umělé Lurdské jeskyni, kam chce město umístit madonku a zabezpečit ji mříží. Následující informační panely připomenou místní geologické poměry, bývalý povrchový lůmek na kámen, poukáží na život ve vodním toku ústícím do řeky Mže a ukáží s vysvětlením na změnu lesního porostu z listnatého na jehličnatý.

Stezka mine také Husmannovu kapli, v jejíchž ruinách právě nyní provádí odborníci archeologický průzkum. Návštěvníci tak uvidí například odhalenou klenbu, která tvořila strop otvoru vedoucího do hrobky. „Práce provádíme první den, a hned mne překvapilo, jak celistvě se klenba dochovala," poukázal v pondělí archeolog Muzea Českého lesa v Tachově Nikola Rayman.

Unikátem na stezce je známá druhá ve střední Evropě největší jízdárna. U ní vyroste odpočinkový altánek, tvarem připomínající rondel. „U něho budou koně ze dřeva a herní prvky pro děti," dále doplnil Bluma. Poslední zastavení přivede návštěvníka k řece Mži u mostu ve Světcích. Podobně jako na prvním ponese kompletní informace o naučné stezce. Turisté se pak mohou vrátit do výchozího bodu po zeleně označené turistické stezce.

Město Tachov také připravuje doplnění jednotlivých informačních míst o takzvaný QR kód. Ten si majitelé chytrých telefonů mohou načíst do přístroje a přes internet se jim tak zpřístupní mluvený komentář k danému zastavení.

Projekt počítá krom s vybudováním naučné stezky také se zmiňovanou úpravou okolí památníku bitvy u Tachova, dále s pořízením mobilního pódia se stanem a nůžkového stanu pro pořádání kulturních akcí. Akce si od města vyžádá investice zhruba pět milionů korun, z toho 85 procent uhradí dotace.

Autor: Antonín Hříbal

16.4.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení