VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stříbro hostí čtrnácté setkání hornických měst a obcí

Stříbro – V plném proudu je od pátečního dopoledne program čtrnáctého historického setkání hornických měst a obcí České republiky. Podruhé toto setkání hostí Stříbro. Z hornických měst Česka, Slovenska a Německa se na akci delegovalo 650 oficiálních účastníků.

10.9.2010
SDÍLEJ:

Horníci se sešli na slavnostním přivítání ve stříbrském kině Slavia Foto: DENÍK/Martina Sihelská

Setkání bylo zahájeno v pátek v podvečer v městském kině, program ale stříbrští horníci načali už ve čtvrtek průvodem na hřbitov a uctěním památky stříbrských horních ředitelů a horníků, kteří jsou na stříbrském hřbitově pochováni.

V pátek dopoledne pak byla zahájena výstava fotografií minerálů pocházejících ze stříbrských dolů. Výstava se koná na radnici. Delegáty setkání také čekaly prohlídky dědičné štoly Prokop, skanzenu, divadelní představení v kině, loutnový koncert v muzeu a posezení ve dvoře restaurace Zlatý Kalich.

Delegáti se mohli hlásit několik měsíců dopředu. „Celkem se zapsalo 650 lidí z hornických měst. Převažují pochopitelně horníci tuzemští, ale přijedou také horníci ze Slovenska a Německa. Kromě toho se v rámci setkání hornických měst ve Stříbře sejdou také ostrostřelci. Těch bude zhruba stovka a přijedou nejen z Česka, ale také ze Slovenska, Polska, Maďarska a Chorvatska,“ sdělil Deníku za spolupořádající Hornicko historický spolek Karel Neuberger.

Někteří delegáti se setkání zúčastní pouze jeden den, řada z nich ale přijede na celý program. To znamená, že ve Stříbře či v okolí jednu nebo dvě noci přespí. „Ubytování jsme naštěstí zajišťovat nemuseli, to si účastníci domlouvají sami,“ uvedl Neuberger s tím, že pořadatelé ale musejí delegáty setkání nakrmit. „Stravování zajišťujeme pro všechny delegované. Každý obdrží poukázku na jedno jídlo. Stravovat se budou na dvou k tomu určených místech. Jedno je v jídelně Základní školy v Mánesově ulici, druhé ve stanu u hornického skanzenu,“ dodal.

Setkání hornických měst podpořili také politici. Záštitu převzal předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka, který přislíbil osobní účast na pátečním zahájení. Záštitu rovněž převzala hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová. Ta sice ve čtvrtek kvůli závazkům v Poslanecké sněmovně ČR na svoji funkci krajské hejtmanky rezignovala, nicméně Stříbro by měla navštívit v sobotu.

Horníci rovněž požádali o podporu prezidenty České republiky a Slovenska. Zatímco Václav Klaus oznámil, že se setkání nezúčastní, prezident Slovenska Ivan Gašparovič původně stříbrským horníkům osobně účast přislíbil. „Neměl přijet jako státník, ale jako soukromá osoba. Nedávno nám ale oznámil, že přijet nemůže. Poslal ovšem zdravici, která bude na setkání přečtena,“ řekl Deníku Neuberger.

Sobotního programu se rovněž zúčastní předseda Českého báňského úřadu Ivo Pěgřímek.

S programem setkání souvisí řada různých opatření.

Masarykovo náměstí je uzavřeno. Uzavírka se týká také přilehlého okolí. Průjezd je zajištěn pro hasiče, zdravotníky a policii.

Po dobu sobotních průvodů (jeden je dopoledne a druhý večer) budou policií uzavřeny všechny komunikace na trase průvodů, poté budou opět v provozu. Jedná se hlavně o Palackého ulici, křižovatku u polikliniky a Benešovy ulice. Večer také Palackého, Brožíkova, Gagarinova, Nerudova, Mánesova, Benešova.

Veřejné toalety jsou na náměstí, bude navíc instalováno několik chemických záchodů TOI TOI.

Parkování pro návštěvníky je možné v Plzeňské ulici od čerpací stanice až k lékárně v obou směrech, velké parkoviště je také v areálu kasáren.

Autobusové nádraží je jen pro autobusy registrovaných účastníků a pro auta hornických kapel a hudebních orchestrů.

Na náměstí se vstupné neplatí.

Pořádatelé dále upozorňují, že při prohlídce královské dědičné štoly Prokop budou mít přednost registrovaní účastníci hornických slavností. Štola bude po skončení hornického setkání otevřena opět v běžném provozu, ve stejných otevíracích hodinách jako před akcí.

Na financování setkání se podíleli sponzoři, kraj i město. „Bez sponzorů bychom se neobešli, podíleli se velmi významnou částkou. Dále jsme získali dotaci od Plzeňského kraje a z rozpočtu také přispělo město. Všem, kteří se na financování podíleli a kteří setkání podpořili, touto cestou děkujeme,“ řekl Deníku za hlavní organizátory Karel Neuberger.

Autor: Jiří Kohout

10.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení