Program věnovaný historii dvacátého století začíná v 11 hodin na náměstí průvodem a přehlídkou.
Průvodu se zúčastní stříbrské spolky, uniformovaní členové klubů vojenské historie a hosté. Všichni se přesunou k radnici a po uvítacím ceremoniálu k hornickému skanzenu.

„V okolí hornického skanzenu uvidí diváci tři ukázky historických bitev,“ informoval Jiří Nenutil, který se podílí na organizaci celé akce.
Po výstavě vojenské techniky, která se plánuje od 12 do 14 hodin, začne program bojovou ukázkou z roku 1918. která rekonstruuje poslední ofenzivu na italské frontě. V 15 hodin se přeneseme do roku 1968 a do střetu demonstrantů s okupační hlídkou. Poslední ukázka se plánuje na čtvrtou hodinu odpolední. Příznivci vojenské historie budou předvádět nepokoje v českém pohraničí z roku 1938, a to konflikt československé armády s henleinovci a částí německé branné moci.

„V těchto třech scénkách by se mělo představit kolem dvou set uniformovaných účinkujících,“ uvedl Nenutil.
Po bojových ukázkách vystoupí hudební skupiny Corchen a Báby dou. Program skončí ve 22 hodin ohňostrojem.
Součástí odpoledne o osudových osmičkách české historie bude odhalení nové naučné stezky, která se věnuje linii opevnění československé armády v okolí Stříbra.

„V sobotu odpoledne představíme první nainstalovaný panel nové naučné stezky. Ten bude právě nedaleko hornického skanzenu. Stezka povede od nádraží údolím Mže a dokončena bude k 28. říjnu,“ doplnil Jiří Nenutil, který je spolu s Vladimírem Bednárem spoluautorem naučné stezky.
V okolí Stříbra a Kladrub se nachází několik vojenských pevnůstek z období první republiky, z toho rekonstruovaných je jich podle Nenutila pět.