„Byl to vlastně třídní výlet spojený se vzděláváním. Studenti poznali místa v Anglii po literární i dějepisné stránce. Večer bydleli v anglických rodinách, takže se vzdělávali i s výukou jazyka," sděluje učitelka angličtiny Zuzana Kalenská.

První zastávkou na cestě po Anglii bylo přístavní město Portsmouth, dříve rušný námořní přístav, rodiště spisovatele Charlese Dickense. Dále se studenti i vyučující podívali do dvou známých lodí, kterými byly lodě Victory admirála Nelsona a lodě Warrior, poté všichni absolvovali okružní jízdu přístavem a v podvečer se rozjeli do anglických rodin, ve kterých měli zajištěné ubytování a stravu. Pro mnohé účastníky nebyl problém komunikovat v rodinách anglicky, ale mnohem větší problém měli s nastavením dvou vodovodních kohoutků tak, aby se neopařili nebo naopak, aby pod sprchou neumrzli.

V následujících dnech navštívili prehistorickou památku Stonehenge, katedrálu Salisbury s nejvyšší věží v Anglii, kde je také vystavena Magna Charta a nejstarší katedrálu ve Winchesteru. Další den zavítali do přístavního města Southampton, který se proslavil a je znám tím, že odtud roku 1620 vyplula do Ameriky loď Mayflower a roku 1912 Titanic.

„Třešničkou na dortu na závěr zájezdu bylo hlavní město Londýn. Měli jsme možnost shlédnout korunovační klenoty v Toweru, Tower Bridge, Big Ben a budovy parlamentu, Buckinghamský palác a mnoho dalších pamětihodností," popisuje studentka 4.A Markéta Kučerová a dodává: „S blížícím se koncem dne nás čekala vyhlídková plavba po řece Temži z centra Londýna do Greenwiche, kterým prochází nultý poledník, odkud se nám všem naskytl poslední pohled na Londýn, který se právě zahaloval do teplých barev zapadajícího slunce."

Ačkoliv studentům počasí moc nepřálo, foukal studený vítr, sem tam spadla sněhová vločka, dokonce si zažili i nejstudenější den v Anglii za posledních 50 let, všichni účastníci zájezdu, studenti i učitelé si odnesli spoustu nezapomenutelných zážitků.

Gabriela Jägerová