Ti nejdříve absolvovali dvoudenní přednášky. „Přednášky byly na plzeňském Masarykově gymnáziu. Další tři dny jsme pak na radnici jednali s diplomaty cizích zemí,“ uvedl stříbrský student Daniel Adlmüller.

V jednání bylo několik témat. „Ta zahrnovala biopaliva, energetiku a bezpečnost energetiky. Stát, se kterým jsme chtěli jednat, jsme si dopředu vybrali,“ řekl Adlmüller.

Zahrát si na diplomaty prý studentům přineslo hodně zážitků. „Myslím, že jsme byli dost přesní. Naše jednání byla skutečně dlouhá a obsáhlá, někdy to bylo skutečně o maličkostech. Každý navrhoval své plány, upřesňoval různé postoje, tvořil další argumenty pro i proti. Hlavně to ale vše skončilo na kompromisech, a o tom to bylo asi nejvíce,“ dodal Adlmüller. „Plzeňská diplomatická simulace, stejně jako její vzor Pražský studentský summit není žádnou soutěží, ale spíše něco jako praxe pro studenty. Jde vlastně o to vyzkoušet si různá jednání a prosazování zájmů státu, který momentálně zastupujete. Takže nakonec nikdo nevyhraje, jde spíše o to pochopit, jak daná instituce, jako je třeba OSN, NATO a Evropský parlament, skutečně funguje a pracuje,“ dodal Daniel Adlmüller, který pochází ze Kšic u Stříbra.