Jedním z měst, které se k projektu připojí, bude ve středu 12. listopadu Tachov. Na tachovském Gymnáziu se tento den uskuteční filmová projekce snímku Muž, který přecenil českou duši. Následovat bude diskuse k tématu. Projekt prostřednictvím filmových projekcí a následných debat přibližuje žákům a studentům poválečné období našich dějin. Projekt je jednou z možností, jak se mohou mladí lidé o této době dozvědět více.

„Poměrně často zaznívá, že mladé lidi období komunistického Československa nezajímá. Naše dosavadní zkušenosti přitom jednoznačně potvrzují pravý opak. To, že se ve škole často nedozvědí téměř nic o komunistické ideologii ani o zločinech její nositelky, strany, která má své zástupce v současném českém parlamentu, není jejich chyba. Je to chyba vzdělávacího systému,“ říká ředitel projektu Příběhy bezpráví Karel Strachota.

Předcházející ročníky potvrdily značný zájem škol o filmy přibližující moderní historii. Do prvního ročníku projektu se zapojilo 360 základních a středních škol, v minulém ročníku stoupl jejich počet na více než 590. Celkem využívá ve výuce filmy o československých dějinách z naší nabídky 1546 pedagogů z 1286 škol. Čtvrtý ročník přináší několik novinek. Stejně jako v minulých dvou letech získává každá škola, která se do projektu přihlásí, jeden film dle vlastního výběru zdarma pro trvalé užívání.

Projekt školám v letošním roce nabízí dokumentární filmy Přerušené jaro – Srpen jako kladivo (režie Milan Maryška) a Muž, který přecenil českou duši (režie Ján Novák), dále hraný film Swingtime (režie Jaromír Polišenský). Novinkou je zařazení dvou trezorových filmů Ticho (režie Milan Peer) a Deset bodů (režie Milan Maryška). Po filmové projekci bude na každé zapojené škole debata s hosty, kterými mohou být pamětníci, historikové či filmaři. Josef Bryks, o němž uvidí film tachovští studenti, byl československým válečným letcem, zatčeným po roce 1948. Bryks zemřel v komunistickém vězení.

Jiří Kohout, Filip Šebek