Město Stříbro totiž v loňském roce, jako jedno z 27 měst, obhájilo svůj námět na úpravu veřejných prostranství a bylo Společností Petra Parléře vybráno s dalšími 10 městy do finále pátého ročníku prestižní národní architektonické soutěže o Cenu Petra Parléře. Ta je zaměřena na rehabilitaci a úpravu veřejných prostranství měst i obcí. Stříbro obdrželo šest návrhů, které skloubily historickou zástavbu města s modernějším pojetím architektonických úprav.

Na radnici mohou občané do 15. března vidět studie těchto autorů: s návrhem č. 1 soutěžili Markéta Veličková, Petr Velička, Jan Cyrany a Jitka Calabová. Návrh číslo 4 předložil Václav Zůna. S číslem 5 prošel návrh Jany Hlavové. Číslo 13 měli autoři Jakub Děnge a Jana Stopková. Předposlední návrh č. 23 na revitalizaci náměstí nastínili Petr Hodonický, Lucie Poláčková a Zora Fořtíková. S návrhem č. 34, který byl zatím nejlépe hodnocen hodnotitelskou radou Společnosti Petra Parléře, přišli autoři Lenka Herynková a Josef Hlavatý.

Většina návrhů měla zakomponované řešení vodních prvků, pěších zón a co nejméně dopravy v centru. Velkým problémem bylo navržení parkovišť, které autoři většinou hnali do vedlejších komunikací. Hovořilo se i o podzemním parkování.

„Snažili jsme se rozšířit pěší zóny kolem fasád, zakomponovat vodní prvky a podpořit velkou barevnost a zářivost i v nočních hodinách. Tomu by napomohly odrazové lampy – podsvětlení stromů,“ obhajoval svůj návrh Petr Velička, který zároveň zdůraznil připomínku kupecké stezky.

„Je opravdu těžké se rozhodnout, který návrh je nejvhodnější. Závisí to na spoustě faktorů. Každopádně se náměstí zrevitalizovat musí, zejména asfaltová plocha je ve velmi špatném stavu, jsou na ní boule a může dojít i k vážným úrazům,“ myslí si Miroslav Staněk ze stříbrské radnice.