VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Švábi zkontrolují i vaše dítko, zda snědlo svačinu do školy

Tachovsko - Příběh jako z hororu je, že ve chvíli, když člověk v hubení zasáhne a použije běžně prodejné přípravky, švábi okamžitě začnou své hnízdo rozhánět, utéct můžou i do vaší domácnost.

3.4.2015
SDÍLEJ:

TENTO ŠVÁB se hostil u jedné rodiny v Hošťce. Byl veliký asi dva centimetry. Na zadečku je jasně vidět, že bude mít zanedlouho další mladé. Foto: Martin Ledvina

Ač je lokalita na Tachovsku podle deratizátorů příznivá a mezi šváby se nebrodíme, tak je třeba zmínit, že problém s výskytem tohoto domácího škůdce se zde objevuje. Rusa domácího, neboli švába, si tedy z návštěvy od známých zavléct domů můžete.

Tachovsko je v příhraničí a přistěhovalci, kteří mají restaurace a tržnice, jsou podle deratizátorů často tímto hmyzem zasaženi a v naprosté většině jim připravují příznivé podmínky k životu. Z Tachovska je tímto broukem nejvíce zasaženo Rozvadovsko, Hošťka, Bor, Přimda, Vysočany.

Může za to hlavně migrace různých národů. A i když často bývaly postiženy restaurace a potravinářská zařízení, nyní mají trable hlavně bytové domy Tachovska.

„Ne, že bych chtěl poukazovat na to, že šváby roznáší někteří přistěhovalci, zejména Asiati, ale tito lidé běžně manipulují s neprocleným zbožím, které k nám putuje a snadno se sem pak švábi dostanou na paletách, které se sem přepravují. Ve Vietnamu je rus domácí, nebo další zástupci tropických brouků, běžný druh volně žijící v přírodě. Proto je jednoduché ho z takové dálky přepravit až k nám," uvedl deratizátor Martin Ledvina.

Spousta gastroservisů skupuje vybavení z restaurací a hospod. V tomto případě je veliká pravděpodobnost, že si se starší ledničkou nebo sporákem donesete domů i tohoto odolného mazlíčka. „V jednom gastroservisu u nás jsem už deratizaci dělal. Tak to bylo přesně zaviněné tím, že si šváby koupili i s lavicemi. Stačí opravdu malinkatá skulinka a rus se v ní snadno schová. Ale to není problém jen gastroservisů. S koupí staršího zařízení s sebou nesete riziko zavlečení tohoto brouka," poznamenal.

Mimo zavlečení použitého vybavení kuchyně je přenos člověkem samotným. Běžně si v nemonitorovaném konzumu můžete v nákupní tašce přinést zástupce řádu švábů. „Spousta prodejen je monitorována a pravidelně ošetřována insekticidními přípravky. Jsou ale obchody, které těmito kontrolami neprochází a běžně se tedy může rus vyskytovat mezi zbožím. I tak si ho tedy můžete dovléct do domácnosti," doplnil.

Ať se k vám dostane rus jakýmkoliv způsobem, naprostá většina se snaží brouky zlikvidovat svépomocí, po čase ale zjistí, že přípravky z obchodů moc nepomáhají a švábi se v domácnosti množí dál a dál. Po nefunkčních přípravkách z drogérií většinou přijde na řadu volání o pomoc profesionálů. Ti proti švábům musí bojovat opakovaně.

„Ve chvíli, když člověk v hubení zasáhne a použije běžně prodejné přípravky, švábi okamžitě začnou své hnízdo rozhánět. A pokud se jedná o bytovku, brouci se okamžitě rozběhnou do ostatních bytů," popsal.

Že by vaše dítko ze školy domů přineslo šváby, to se opravdu moc nestává. Větší pravděpodobnost je, že si domů přinese blechy nebo vši. Aby dítě do školy mířilo s aktovkou plnou švábů, muselo by jít o opravdu kriticky zamořenou domácnost.

Jde sice o domácího škůdce, ale neparazituje na nás, na osobách, ale na našich potravinách a v našich domácnostech. A i když nemáte volně přístupné potraviny, stačí jim k životu mastnota z kuchyňských kamen nebo drobný nepořádek a drobky, které zapadají za kuchyňskou linku. V případě, že má hlad, může se jít podívat ze zvědavosti i do zmíněné aktovky vašeho dítěte, jestli dojedlo svačinu.

„Nejdůležitější pro ně je ale voda. Bez krmení vydrží déle než bez vody. Pravidelně krmit je nemusíte. Oni si najdou nějaký ten drobek z podstolu nebo kápnutý omastek z výpeku, to jim bohatě stačí," doplnil.

Prevence se proti švábům nedělá a ani není možná. Můžete se sebevíce snažit mít byty a ubytovny čisté a dodržovat ty nejpřísnější hygienické podmínky, ale do lidí, kteří se k vám stěhují, nevidíte.

Autor: Gabriela Jägerová

3.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Ctiboři se konal tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka
19

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení