VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Architektonicky se Tachov ještě nevzpamatoval z poválečného vysídlení a éry socialismu

TACHOV — /AKTUALIZOVÁNO VIDEO/ To nám mimo jiné řekl v rozhovoru herec a architekt David Vávra.

21.9.2008
SDÍLEJ:

David VávraFoto: DENÍK/Jiří Kohout

Jeho nezaměnitelnou postavu a hlas známe z řady filmů, z televizních obrazovek a z prken divadla Sklep. V posledních letech jej vídáme v různých neobyčejných dopravních prostředcích, kterak brázdí českými městy a ve verších opěvuje skvosty moderní architektury. Se štábem pořadu Šumná města zavítal herec a architekt David Vávra také do Tachova, aby televizním divákům v celé republice zprostředkoval pohled na architektonické unikáty Tachovska.

V útulné kavárničce v sousedství rabínského domu, kterému podle Vávry právem patří čestné místo v pořadu Šumná města, nám tento charismatický herec odpověděl na několik otázek.

Pane Vávro, co předchází samotnému natáčení? Jak vlastně vypadají přípravy na jednotlivé díly cyklu?
Tak v každém městě, kde točíme, máme jednoho až dva spolupracovníky, kteří pro nás vyhledávají různé archivní materiály a doklady o stavbách. Ještě předtím nám ale dají tipy na zajímavé objekty. Společně pak město projedeme, abychom si vytipované objekty prohlédli a posoudili, zda se do našeho pořadu hodí. Tady v Tachově jsem náhodou zašel do infocentra a narazil tam na Pavla Voltra, který se ochotně přihlásil ke spolupráci a společně s ním a Jiřím Nenutilem jsme v harmonickém oku prošli krajem a hledali a nalezli stavby.

Našli jste tedy zajímavé objekty architektury 19. a 20. století i na Tachovsku…
Jistě. Je nutné, aby památky nemizely, aby se zachránily. Pro Tachovsko je velké plus, že se podařilo zachránit Jízdárnu ve Světcích. Ta stavba je zjevením a budeme se jí věnovat samozřejmě i v našem cyklu.

Velká část průvodního slova je v pořadu Šumná města veršovaná. Je to náročné, vymyslet třeba rým na jméno architekta, či na druh stavby?
Scénáře píšeme střídavě já a režisér Radovan Lipus. Tomu jde veršování lépe, a tak více veršuje on. Je schopný zveršovat i levou část scénáře, která je určena štábu. Někdy je ale těžké vytvořit rým, aby neskryl to, co chceme sdělit.

Města, která cyklus představuje, projíždíte v bizarních dopravních prostředcích. V čem se budete pohybovat po Tachově?
Budu jezdit v doutníku. Inspirovala nás tabáková továrna, kde se vyráběly právě doutníky (dnešní Delta – pozn. red.). Udělal jsem základní skicu a technici podle ní vyrobili pojízdný doutník.

Je výhodou, že jste hercem a zároveň architektem?
Asi to výhoda je. Během práce scénář upravuji na základě svých zkušeností. Od osmdesátých let si všímám architektury, a tak vím, jak je někdy těžké projekty prosadit. Proto chápu, že se někdy musí při stavbě dojít ke kompromisu, který možná celkovému projektu ubližuje, ale pro dokončení stavby může být nezbytný.

Jak na vás působí Tachovsko z pohledu architekta?
Zdá se mi, že se Tachov a celý okres ještě zcela nevzpamatoval z šoku, jaký přineslo poválečné vysídlení a následná éra socialismu. Nenašli jsme tady ve městě ani v jeho okolí ani jeden současný progresívní dům, který by se vymykal a byl názornou a zajímavou ukázkou moderní architektury. Tady prostě to štěstí nebylo, a tak za moderní architekturou musíme v tomto dílu, který zde natáčíme, jet do Toužimi. Tam je trapistický klášter Nový Dvůr, který vyjadřuje v architektuře přesně to, co se děje uvnitř, tedy pokoru a všechny ty vlastnosti ctící život v trapistickém klášteře.

V doplňujících scénkách pořadu účinkuje několik stálých herců v rolích historických osobností. Spolupracujete třeba s místními ochotníky?
Většinou jsme se snažili, aby tam vždycky někdo z místních hrál. Máme tam stálého kavárníka, který musí být v každém díle, pravidelnou herečkou je paní Popková a děti. Spolupracujeme se sdružením Šumná bezbranná, které poukazuje na ohrožené stavby a domy, které by potřebovaly změnu. A z tohoto sdružení v díle o Tachovsku bude účinkovat kamarád, kterému jsme svěřili roli Windischgrätze.

Autor: Jiří Kohout

21.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Stavitelé chrámů vystavovali v Paříži

Tachov – Už během loňského školního roku se žáci Základní školy Kostelní Tachov zapojili do projektu Hraví architekt – hraví stavitelé chrámů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení