VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tachov: stavby odhalují ukrytou historii města s husitskou tradicí

Tachov - Dva zajímavé objevy má nyní město Tachov. Při výkopových pracích v Husitské ulici byly odkryty sklepy a gotická zeď (informovali jsme v úterý). Stavba bytových domů pod Revisem odhalila podzemní vodní nádrže a zbytky odpadu ze staré školy.

16.6.2016
SDÍLEJ:

Stavba bytových domů pod Revisem odhalila podzemní vodní nádrže a zbytky odpadu ze staré školy.Foto: František Soukup

Podzemní nádrže, historická kanalizace, obrovské množství navážky a například i kalamář ze staré školy. To vše našli stavebníci při terénních pracích předcházejících výstavbě dvou bytových domů rezidence Jungmannova v Tachově. Jestli prý v sousední bývalé továrně jsou nějaké podzemní prostory, vypadá to, že vytěžený materiál naváželi právě na místo dnešní stavby. Alespoň tak míní František Soukup z Tachova. „Domnívám se, že tady v těch místech bylo kdysi hradiště. Mohla by až sem vést i podzemní chodba, což mi ukázala virgule, když jsem tady chodil. V zatáčce u Komerční banky, když už dříve dělali kanalizaci, tak chodbu našli. Ta právě asi vede sem," říká Soukup. 
S touto myšlenkou přišel za stavitelem Milanem Petrášem, že by v podzemí mohlo něco být.

Při terénních pracích opravdu podzemní prostory objevili, ale nejednalo se o chodbu. „Čekal jsem daleko větší nálezy. Krom podzemních nádrží jsme ale našli vlastně jen veliké smetiště. Nádrže byly ale docela veliké, nějakých až osmdesát kubíků," popisuje Petráš ze stavební firmy. Podle nalezených zhruba čtyřicet let starých usazenin usuzuje, že nádrže byly používány jako septik. „Sedimenty odpovídají pozůstatku po žumpě."

Mohlo by jít o septik, kam byla po válce napojená i škola a další domy. „Podle mne to ale také mohla být protipožární nádrž na vodu pro fabriku Delta, kde za války byl i muniční sklad a vyráběly se tam zbraně. K přístupu k protipožárním nádržím mohla sloužit i branka ve zdi, která je sice zazděná, ale dodnes patrná," zamýšlí se tachovský hledač Soukup. „Zde byl podle mne okop pro kanon a zde okop pro vojáky. A po válce se to zavezlo smetím," ukazuje na znaky v terénu.

A dalšími nálezy jsou právě i takzvané militárie. „Našli jsme množství staré zrezivělé munice, zřejmě ještě z války, nic novodobého. Šlo jen o vystřílené nábojnice," dále popisuje stavař s tím, že krom vojenských věcí našli i věci vypovídající o tom, že v sousedství stavby byla dříve škola, dnes je zde regionální vzdělávací středisko. „Tím byl nález starých skleněných kalamářů."

Nejvíce patrné při odkrývání země ale podle stavaře bylo množství odpadu a navážky. „Je to jako všude, když se dříve někde objevila díra, tak ji zavezli odpadem," poukazuje Petráš. Protože pod stavbou je velké množství navážky v podobě zeminy, kamení a částečně i odpadu a prostor je navíc ve svahu, musela firma podle toho i přizpůsobit hloubku základů. „Kopali jsme až dvanáct metrů hluboko, abychom narazili na pevné podloží. Jde o piloty zapuštěné do země, kde se pak roznese váha celého domu. Kdysi dávno se kopaly základy pod každou příčkou, to se dnes už nedělá," přibližuje zajímavosti stavby. Navážky je kolem šesti metrů. „Musel to sem někdo navézt, je to vidět po vrstvách ze složení z vrtů," dodává vedoucí ze stavební firmy. „A jestli jsou v Deltě podzemní prostory, museli to vyvážet sem, proč by to vozili někam daleko," doplňuje myšlenku Soukup.

Za zmínku stojí už jen to, že se při stavbě objevily ještě dvě kanalizace. Jedna dešťová nefunkční a jedna dodnes používaná fungující, kterou bude firma překládat. „Nikdo ale o ní nevěděl," pozastavuje se nad tím Milan Petráš.

Tématu se věnujeme obrazem i v pátečním tištěném Tachovském deníku

Autor: Antonín Hříbal

16.6.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Chodová Planá - Hladina vody pomalu klesá a ryby se stahují k požeráku, kde je ještě hloubka. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení