VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tachovská synagoga by letos slavila sto let od zasvěcení

Tachov – V neděli 9. září uplyne sto let od slavnostního zasvěcení nové tachovské synagogy, postavené podle projektu slavného architekta a znalce synagogální architektury prof. Alfreda Grotteho.

8.9.2012
SDÍLEJ:

Různé pohledy a část plánu tachovské synagogy.Foto: Agentura VLP

Grotte měl k Tachovu blízký vztah, neboť z Tachovska pocházela velká část jeho předků. Na tachovském židovském hřbitově je pohřbena i jeho matka.

Impulsem ke stavbě nové synagogy byl rozsáhlý požár Židovské ulice (dnes ul. K. H. Borovského) v roce 1911, při němž byla kromě řady obytných domů zničena i stará synagoga. Ještě v témže roce vypracoval Grotte projekt, v němž nová synagoga nebyla pojata jako samostatná budova, ale jako součást komplexu budov společně s rabínským domem a zahradou. Celý komplex byl vypracován v účelném, i když uměleckém architektonickém slohu s reminiscencí na secesi. Stavba včetně projektu trvala necelý rok a 9. září 1912 se v synagoze uskutečnila první slavnostní bohoslužba.

Hlavní sál synagogy měl kapacitu 124 míst a jeho podlaha byla v úrovni terénu. V přízemí se kromě něj nacházela ještě jedna menší modlitebna s kapacitou 25 míst, klubovna sloužící jako schůzovní místnost, šatna a toalety. Synagoga byla orientována na východ, hlavní vchod měla od severu, ze zahrady, a v západní zdi byl zřízen nouzový východ.

Stupňovitá ženská galerie v prvním patře poskytovala dobrý výhled na bohoslužbu probíhající v hlavním sále, měla kapacitu 120 míst a byl k ní připojen prostor pro zpěváky s varhanami a vlastní toalety. Na ženskou galerii se vystupovalo po dvou točitých schodištích.

Různé pohledy a část plánu tachovské synagogy.

Rabínský dům byl třípodlažní a obsahoval tři byty z nichž nejprostornější byt patřil rabínovi a nacházel se v prvním patře, a školní třídu. Ta měla okna do ulice i do zahrady a děti se v ní učily hebrejštině a židovskému náboženství. V jedné sklepní místnosti byla projektována mikve, průtočný bazén rituální lázně s čistou vodou, ta však nikdy nebyla realizována. Novou synagogu užívala židovská obec pouhých 26 let. O nechvalně známém pogromu, tzv. Křišťálové noci v listopadu 1938 byla synagoga vypálena nacisty.

Zahrada a rabínský dům jsou však na svém místě dosud, dochoval se i původní kovový secesní plot s kamennou podezdívkou a vraty. Rabínský dům slouží dnes jako obytná budova. V zahradě, na místě vypálené synagogy, přibližně uprostřed někdejšího hlavního sálu, roste velká hrušeň.

Různé pohledy a část plánu tachovské synagogy.

Tachovské Muzeum Českého lesa provedlo v roce 2006 průzkum zahrady, sklepních prostor rabínského domu a dochovaného zbytku podlahy synagogy, na němž později vyrostla garáž s dílnou. Jediný dochovaný umělecký artefakt synagogy – mozaika s motivem stylizované Davidovy hvězdy – byl následně vyzvednut a přenesen do Muzea Českého lesa, kde je možno si jej prohlédnout v trvalé židovské expozici, stejně jako původní špaletové dveře rabínského bytu. K vidění je tam i Grotteho projekt, fotografie a trojrozměrný barevný model tachovské synagogy.

Václav Chvátal

Autor je dokumentátorem židovských památek Muzea Českého lesa v Tachově

Autor: Redakce

8.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Městský úřad

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Viktoria letí na Kypr. Pro postup?

Čtvrteční odveta play-off začíná v Larnace v 18.00 hodin SEČ.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení