VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tachovsko je doslova poseto kamennými památkami

Chodová Planá – O drobných kamenných památkách, nejen v okolí Plané a Chodové Plané, vyprávěl Zdeněk Procházka.

23.1.2011
SDÍLEJ:

JEDNA Z MNOHA kamenných památek na Tachovsku je na této dobové fotografii. Jedná se o pámátku ve Studánce, kterou obec chce nechat také opravit.Foto: DENÍK/archiv

V sobotu večer se na jeho přednášce s promítáním fotek sešlo v kulturním domě v Chodové Plané více než čtyřicet zájemců o vyprávění z historie i současnosti smírčích křížů, božích muk a dalších památek. Zdeněk Procházka se hledáním a výzkumem kamenných památek zabývá už přes dvacet let, a to na Domažlicku, v Českém i Bavorském lese a také v našem regionu. Vydává historicko vlastivědné průvodce a další knihy a publikace. „Jedná se především o kamenné památky lidových kameníků, které jsou v okolí Plané, staré smírčí kříže a další památky umístěné ve volné přírodě,“ uvedl přednášku autor.

Upomínají na tragické události

„Už v druhé polovině devatenáctého století se na území Sudet začala formovat skupina lidí, kteří se zabývali dějinami své domoviny a hledali vhodné objekty k prohlídkám. Kromě hradů hledali a popisovali staré smírčí kříže. Do dneška ale nevíme, který z nich byl přesně k jakému účelu určen. Jsou dodnes zahaleny tajemstvím,“ vyprávěl Procházka při promítání fotografií památek. Smírčí kříže upomínají na tragické události, které se odehrály mezi lidmi.

Část přednášky věnoval autor zajímavé lokalitě u Tuněchod, kde stojí na jednom místě hned několik památek. „Dva kříže jsou mezi Tuněchody a Brodem. V lese u jedné kóty je tam umístěno celkem šest kamenných křížů. Což je nějaké místo, které musí být energeticky hodně podivné, zajímavé,“ popisoval kus lesa s tím, že přes kopec asi dvě stě metrů daleko je další kříž, který upozorňuje na neštěstí. „Padající strom tam zabil jednoho mladíka. Kousek od něj je pak další kříž, který, nevíme přesně, co znamená a kus dál jsou dva křížové kameny. Tady v tom místě v lese je vidět, že tam pracovali kameníci, jsou tam i kamenné plotny, ze kterých také odsekávali žlaby,“ pokračoval v popisování.

Nejvíce božích muk je na Tachovsku

Podle Zdeňka Procházky má z celého Plzeňského kraje právě Tachovsko nejvíce gotických božích muk. „Jedny boží muka jsou u Částkova, další u Tachova, další ve Světcích,“ poukázal na další z památek našeho regionu. Boží muka, oproti smírčím křížům, jsou stavebně vyšší a v krajině viditelnější, proto byla také častějším terčem vandalů a také jejich četnost je menší. „Ale i tak je jich na Tachovsku absolutně nejvíce,“ konstatoval.

Návštěvníci přednášky se také dozvěděli něco o tvorbě lidového kameníka Georga Böhma, který žil ve Studánce. „Každý kameník měl svůj rukopis a právě podle toho usuzuji, že první dílo Georga Böhma byla tato boží muka ve Ctiboři,“ ukázal na jednu z desítek promítnutých fotografií. „Nejzajímavější jeho díla jsou právě ve Studánce, jedno už je opraveno a další Studánka chystá opravit,“ uzavřel jednu část vyprávění.

Závěr přednášky se točil kolem zaniklých obcí na Tachovsku a také byl doprovázen řadou dobových fotografií.

Autor: Antonín Hříbal

23.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení