VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tachovsko je doslova poseto kamennými památkami

Chodová Planá – O drobných kamenných památkách, nejen v okolí Plané a Chodové Plané, vyprávěl Zdeněk Procházka.

23.1.2011
SDÍLEJ:

JEDNA Z MNOHA kamenných památek na Tachovsku je na této dobové fotografii. Jedná se o pámátku ve Studánce, kterou obec chce nechat také opravit.Foto: DENÍK/archiv

V sobotu večer se na jeho přednášce s promítáním fotek sešlo v kulturním domě v Chodové Plané více než čtyřicet zájemců o vyprávění z historie i současnosti smírčích křížů, božích muk a dalších památek. Zdeněk Procházka se hledáním a výzkumem kamenných památek zabývá už přes dvacet let, a to na Domažlicku, v Českém i Bavorském lese a také v našem regionu. Vydává historicko vlastivědné průvodce a další knihy a publikace. „Jedná se především o kamenné památky lidových kameníků, které jsou v okolí Plané, staré smírčí kříže a další památky umístěné ve volné přírodě,“ uvedl přednášku autor.

Upomínají na tragické události

„Už v druhé polovině devatenáctého století se na území Sudet začala formovat skupina lidí, kteří se zabývali dějinami své domoviny a hledali vhodné objekty k prohlídkám. Kromě hradů hledali a popisovali staré smírčí kříže. Do dneška ale nevíme, který z nich byl přesně k jakému účelu určen. Jsou dodnes zahaleny tajemstvím,“ vyprávěl Procházka při promítání fotografií památek. Smírčí kříže upomínají na tragické události, které se odehrály mezi lidmi.

Část přednášky věnoval autor zajímavé lokalitě u Tuněchod, kde stojí na jednom místě hned několik památek. „Dva kříže jsou mezi Tuněchody a Brodem. V lese u jedné kóty je tam umístěno celkem šest kamenných křížů. Což je nějaké místo, které musí být energeticky hodně podivné, zajímavé,“ popisoval kus lesa s tím, že přes kopec asi dvě stě metrů daleko je další kříž, který upozorňuje na neštěstí. „Padající strom tam zabil jednoho mladíka. Kousek od něj je pak další kříž, který, nevíme přesně, co znamená a kus dál jsou dva křížové kameny. Tady v tom místě v lese je vidět, že tam pracovali kameníci, jsou tam i kamenné plotny, ze kterých také odsekávali žlaby,“ pokračoval v popisování.

Nejvíce božích muk je na Tachovsku

Podle Zdeňka Procházky má z celého Plzeňského kraje právě Tachovsko nejvíce gotických božích muk. „Jedny boží muka jsou u Částkova, další u Tachova, další ve Světcích,“ poukázal na další z památek našeho regionu. Boží muka, oproti smírčím křížům, jsou stavebně vyšší a v krajině viditelnější, proto byla také častějším terčem vandalů a také jejich četnost je menší. „Ale i tak je jich na Tachovsku absolutně nejvíce,“ konstatoval.

Návštěvníci přednášky se také dozvěděli něco o tvorbě lidového kameníka Georga Böhma, který žil ve Studánce. „Každý kameník měl svůj rukopis a právě podle toho usuzuji, že první dílo Georga Böhma byla tato boží muka ve Ctiboři,“ ukázal na jednu z desítek promítnutých fotografií. „Nejzajímavější jeho díla jsou právě ve Studánce, jedno už je opraveno a další Studánka chystá opravit,“ uzavřel jednu část vyprávění.

Závěr přednášky se točil kolem zaniklých obcí na Tachovsku a také byl doprovázen řadou dobových fotografií.

Autor: Antonín Hříbal

23.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Stavitelé chrámů vystavovali v Paříži

Tachov – Už během loňského školního roku se žáci Základní školy Kostelní Tachov zapojili do projektu Hraví architekt – hraví stavitelé chrámů.

Zlatá hlavička Koláře: Viktoria dobyla Letnou!

Praha – Dokázali to! Fotbalisté Viktorie Plzeň zvítězili i v desátém kole první ligy. V Praze na Letné porazili Spartu 1:0 brankou Daniela Koláře. Zároveň desátým vítězstvím v řadě překonali rekord Sparty z podzimu 2011 v počtu vítězství od začátku sezony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení