VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tachovsko má nové vlastivědné muzeum

Černošín – Na tradici, která sahá až do 19. století, navázali v sobotu v Černošíně. Otevřeli tam totiž malé vlastivědné muzeum. Muzejní rodina tachovského okresu se tak v posledních letech úspěšně rozrůstá – v nedávné době bylo otevřeno například Muzeum Železné opony v Rozvadově, Vesnické muzeum v Halži, Muzeum hasičské techniky v Konstantinových Lázních, či soukromé Muzeum minerálů ve Stříbře.

27.4.2014
SDÍLEJ:

Muzeum v Černošíně zahájilo v sobotu svoji první sezonu.Foto: Jiří Kohout

Černošínské muzeum vzniklo v objektu bývalé fary. „Prostory jsme v minulých měsících stavebně upravovali a o vánočních svátcích je poprvé představili veřejnosti výstavou novoročenek," uvedl Deníku starosta města Jan Grigar. „Teď v sobotu zahájilo muzeum svoji první sezonu," doplnil.
Expozice černošínského muzea je rozdělena na stálou, která informuje o historii oblasti a řemeslných tradicích, a na výstavní. První sezona začíná výstavou věnovanou školství ve městě.


Jedním z autorů expozice je Miroslav Cvrk. „Malé vlastivědné muzeum je zaměřeno především na vlastivědu, tedy na historii od samého počátku města a nejzajímavější památky v okolí. Je doplněna o tématickou výstavu k 390 letům školy v Černošíně," informoval.
Některé exponáty pro výstavu jsou zapůjčeny z Národního pedagogického muzea v Praze, další pocházejí z různých zdrojů. „Druhá část stálé expozice už je věnována řemeslům. Protože v Černošíně bylo nejrozšířenějším řemeslem ševcovství, v 19. století tady pracovalo 180 ševcovských řemeslníku a rozvinuly se tu dvě obuvnické továrny, takže je podstatná část expozice věnována právě tomuto řemeslu," uvedl Cvrk s tím, že jsou připomenuta i další černošínská řemesla, například výroba lyží a textilu.
„Muzeum tady v Černošíně má dlouholetou tradici. Bylo založeno už v roce 1873. Se vznikem československé republiky bylo uzavřeno a v roce 1935 bylo znovu otevřeno a fungovalo až do srpna 1954 na staré radnici. Pak byly sbírky z těch menších muzeí soustředěny do Stříbra," dodal.

Černošín byl podle Cvrka už v 19. století díky Vlčí hoře turisticky dost exponovaným místem. „Na začátku 20. století byl vydán pěkný průvodce touto oblastí, bylo tady sedm ubytovacích hostinců a uživily se. Dnes je to trochu zapomenuté, ale chceme alespoň trošku na tuto tradici navázat," řekl Deníku.

Jak již bylo uvedeno, velká část expozice připomíná tradici ševcovského řemesla. V jedné části návštěvník dokonce najde vybavenou ševcovskou dílnu s figurínou ševce. Naprostá většina exponátů pochází ze soukromé sbírky Miloslava Plincelnera. „Můj táta byl švec, přišel sem po válce a dělal i doma. Veškeré to nářadí, které si přivezl, jsem střádal jako oko v hlavě a přemýšlel jsem, že jednou tyto exponáty přijdou do muzea. Myslím si, že generace, které přijdou po nás už ani nebude vědět, že v Černošíně bylo tolik ševců a jak se vlastně boty vyráběly. To byla taková prvotní myšlenka, že ty věci zachráním pro nějaké muzeum," řekl Deníku Plincelner.

Ten si vytvořil nejprve malé soukromé muzeum – jen pro sebe a pro rodinu doma. „Soustřeďuji tam vše, co dýchá historií a co se vztahuje k Černošínu. Věcí mám spoustu, část sem jich poskytl novému muzeu a až budou další tématické okruhy, věřím, že opět najdu něco, co budu moci muzeu poskytnout," doplnil.


Nové černošínské muzeum bude otevřeno ve stejných hodinách jako tamní infocentrum. Zájemci o prohlídku muzea se proto mohou objednat přímo v infocentru, pracovnice jim prohlídku muzea, které se nachází naproti kostelu, umožní.

Autor: Jiří Kohout

27.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení