VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První advent rozsvítil Tachovsko do barev

Tachovsko – Nedělní odpoledne, či spíše podvečer, byl ve většině obcí a měst tachovského okresu ve znamení rozsvícení vánočního stromu na náměstích a návsích.

1.12.2013
SDÍLEJ:

LOŇSKÝ VÝKON byl překonán, předloňský rekord nikoli. Dětem se v Tachově podařilo vyrobit řetěz dlouhý 131 metr. Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Jedno z mála měst, kde se rozsvícení stromu uskutečnilo na sněhu, byla Přimda. Tam jako vánoční strom použili na náměstí rostoucí jedli, jejíž světla jsou laděna do modré.

V Tachově, podobně jako v dalších místech, předcházel rozsvícení stromu kulturní program. Vystoupily v něm děti ze Základní umělecké školy Tachov, skupina historické hudby Milvus a další. Těsně před rozsvícením stromu požehnali zástupci čtyř církví – římskokatolické, pravoslavné, husitské a řeckokatolické.

Jako v předchozích letech slepovaly děti z barevných papírových proužků vánoční řetěz, kterým posléze strom ozdobily. Cílem bylo překonat rekord v délce řetězu. To se sice nepodařilo, v roce 2011 byl totiž řetěz dlouhý přes 140 metrů, v letošním roce „jen" 131 metr. Ale podařilo se vyrobit řetěz o devět metrů delší než loni.

Návštěvníci adventní slavnosti na tachovském náměstí si mohli také zakoupit v několika stáncích občerstvení v podobě tradičních zimních nápojů (svařák, punč, medovina), či si pořídit vánoční dekorace, nebo drobné dárky.

Program s trhem a vánočním zpíváním připravili na nedělní podvečer také v Boru. Jmelí, keramika, šité hračky, bižuterie a další řemeslné výrobky byly k dostání na malém vánočním trhu, který předcházel rozsvícení vánočního stromu v Plané. Návštěvníkům tam zahrály děti z tamní umělecké školy a zazpíval vokální kvintet Hlasoplet.

Začal Advent

Většina obcí a měst Tachovska má už nastrojené vánoční stromy. A také už svítí nejen symboly Vánoc, ale také světelná výzdoba, která připomíná nezadržitelně se blížící sváteční dny. Než ale nastanou, máme tu Advent. A právě minulý víkend byl ve znamení jeho začátku. Tachovskem tak hrála hudba, konaly se malé vánoční trhy a hlavně se slavnostně rozsvěcely stromy.

Ne jinak tomu bylo například v Okrouhlém Hradišti, kde se konalo jubilejní desáté adventní setkání. Vše se odehrálo v místním kostele Narození sv. Jana Křtitele a o organizaci akce se postaralo sdružení Poutníci od svatého Jana.

Z kůru zněla hudba v podání Collegium hortensis. Do čela tohoto vokálně instrumentálního souboru z Teplic se postavil Jan Zástěra, dirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Okrouhlé Hradiště nenavštívil poprvé. „Byl jsem zde už několikrát. Je tu výborná komorní domácí atmosféra. Je to hodně osobní a to je příjemné," zhodnotil s tím, že má napilno. „Advent pro mě znamená šílenou sekvenci koncertů napříč celou republikou, cestování sem tam. Pak si užívám Vánoce, protože opravdu nastane klid po shonu a cestování," vylíčil dirigent Zástěra. S kolegy koncertuje v adventním období téměř denně.

Po asi hodinovém pěveckém a varhanním vystoupení a požehnání adventnímu věnci se přítomní odebrali před kostel, kde byl přichystán vánoční strom ke slavnostnímu rozsvícení. „Původně jsme před deseti lety chtěli, aby strom byl putovní. Rozsvěcel by se každý rok na jiném místě mikroregionu Konstantinolázeňsko a pak by se zase vrátil sem," uvedl František Fabík, předseda občanského sdružení Poutníci od sv. Jana, které má kostel ve vlastnictví. Jenže před desetiletím padla slova předcházejícího předsedy: „Příští rok se sejdeme opět zde." Od té doby se tedy pravidelně schází v Okrouhlém Hradišti. „V kostele zní bohoslužba slova a hlavním tahákem je zpívání."

Vánočnímu stromu v Okrouhlém Hradišti požehnal páter Benedikt a také před kostelem zazněly písně vokálního souboru. „Pánové zazpívali Bílé Vánoce. Při oslavách Adventu se nezpívají vánoční písně. Tato píseň je ale moc hezká, protože je o snění o Vánocích. Pro mne osobně Advent je očekávání příchodu Ježíše Krista. Také vzpomínám na ty, kteří nás v minulých letech opustili," vylíčil předseda občanského sdružení František Fabík.

Úderem sedmnácté hodiny se rozzářil také vánoční strom v Přimdě.

Autor: Antonín Hříbal, Jiří Kohout

1.12.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

V Plané se uskutečnil multižánrový festival Vyletnění
17

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Stříbro – Již od odpoledních hodin začalo stříbrské náměstí ožívat proudícími lidmi. Na programu dne totiž byl v pořadí druhý koncert kapel z partnerských měst Stříbro a Vohenstrauss.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení