VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tachovsko, středa: pustý kraj

Tachovsko – Ve Staré Knížecí Huti skončila jedenáctá etapa mého putování po směru hodinových ručiček podél hranic tachovského okresu.

26.8.2011
SDÍLEJ:

VZPOMÍNKA NA MINULOST. Areál bývalé roty Stoupa dnes připomíná doby, kdy státní hranici obepínala železná opona. Tady se naštěstí buduje jen skanzen.Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Ve Staré Knížecí Huti začíná tedy etapa dvanáctá, ovšem nikoliv s týdenní přestávkou. Na trasu se vydávám vzápětí po skončení předchozí části, stihnu tedy dvě etapy za jeden den.

Protože už mám za sebou přes dvanáct kilometrů a před sebou dalších asi patnáct, dávám si malou pauzu v bývalé rotě Stoupa, pár set metrů za Hutí.

V areálu roty zrovna správce seká traktůrkem trávu. Cedule nabízí občerstvení a ubytování. Objednávám si tedy jedno chlazené pivo a ptám se, jak pokračuje budování skanzenu Pohraniční stráže, který chce současný majitel roty vybudovat. Od obsluhy se dozvídám, že pomalu a postupně. Sám vidím zrekonstruovanou „opičí“ dráhu, strážní pohraničnickou věž… Zatím areál slouží jako občerstvovací stanice se zázemím pro pěší a cyklistické výlety do pohraničního pásma.

Pokračuji po silničce do bývalé obce Stoupa. Na vesnici upomíná upravené posezení s křížkem a informačními cedulemi. Zajímavá je kamenná deska stolu, ve které je vyrytý plánek obce, jak vypadala v době, kdy ještě existovala. Ale vlivem povětrnostních podmínek přestává být pomalu, ale jistě, plánek čitelný.

Fotím si průzračně čistý Celní potok a cesta pokračuje v poklidu pustou přírodou ke Zlatému Potoku. Zde se protíná několik turistických a cykloturistických tras, je tu několik rozcestníků, ale já jdu dále po červené trase. Někde v oblasti označené na mapě Ve Spáleném se najednou červená značka ze stromů ztrácí a já scházím z cesty. To zjišťuji někdy po dvou, třech stech metrech. Nechce se mi vracet a hledat červenou někde na stromě.

Podle mapy vím, jakým směrem bych měl přibližně jít. Pokračuji tedy vzhůru lesem, jehož část je poznamenána (a terén ztížen) nedávnou těžbou, navíc je půda promáčená. Pod nohama to čvachtá, přelézám popadané větve a části stromů, místy se bořím na pár centimetrů do mokřiska. Ale dávám si pozor, abych nešlápl, kam se nemá.

Po několika minutách náročného stoupání pustinou konečně přicházím na rovnější a pohodlnější místo. Zastavuji, abych se napil a vidím před sebou nějakou cestu. Jsem někde pod Tetřevím vrchem a po několika desítkách metrů se konečně opět napojuji na červenou.

Teď už cesta pokračuje klidně a celkem pohodlně. Fotím si ruiny bývalé roty Němeček a potkávám skupinku cyklistů. První lidé po mém odchodu ze Staré Knížecí Huti.

Další život je cítit v osadě Němeček, kde stojí u jednoho objektu několik automobilů, podle značek zřejmě rekreanti. V lese jsou vidět houbaři. Mimochodem, kdybych nešel na výpravu seriálu Pěšky okolo Tachovska, ale na houby, přinesl bych domů určitě plný košík.

Další rozcestí je v bývalé Pavolvě Huti. Pokračuji po červené značce, zpevněná cesta vede pěknou krajinou a částečně těsně podél hranic. Na německé straně právě na poli seká kombajn obilí. S kombajnérem na sebe máváme, zdravím se také s traktoristou, který právě ke kombajnu přijíždí.

Rozhlížím se ještě jednou po krajině těsně u hranic a vydávám se k Pavlově Studenci. Cesta tady je místy docela zarostlá. Kromě červené turistické trasy tudy vede i cyklotrasa číslo 2170, ale na kole by se mi tudy nechtělo, protože bych se musel neustále vyhýbat větvím a keřům. Pěšky se to dá jít.

Konečně vidím silnici z Branky na Bärnau a rozcestník. Tady moje dnešní etapa končí, příště mne čeká poslední úsek mého putování. Od rozcestníku u Pavlova Studence bych se měl vrátit podél hranic na hraniční přechod u Broumova, kde jsem v červnu svoje putování začal.

Autor: Jiří Kohout

26.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Jasná obloha nad Borem nabídla barevnou podívanou.
33

Draci se vznášeli nad Borem

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Stavitelé chrámů vystavovali v Paříži

Tachov – Už během loňského školního roku se žáci Základní školy Kostelní Tachov zapojili do projektu Hraví architekt – hraví stavitelé chrámů.

Zlatá hlavička Koláře: Viktoria dobyla Letnou!

Praha – Dokázali to! Fotbalisté Viktorie Plzeň zvítězili i v desátém kole první ligy. V Praze na Letné porazili Spartu 1:0 brankou Daniela Koláře. Zároveň desátým vítězstvím v řadě překonali rekord Sparty z podzimu 2011 v počtu vítězství od začátku sezony.

Kapři a líni se stěhovali do Mže i Úhlavky

Sytno – V sobotu se sytenský rybník zaplnil rybáři, kteří vybírali ryby z rybníka, ale také i desítkami přihlížejících, kteří se přišli potěšit krásným slunečným dnem a pohledem, který se naskýtá pouze jednou v roce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení