VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tachovsko je v karanténě

TACHOVSKO - Chovatelé přežvýkavců musejí bránit zvířata před nebezpečnou nemocí z Afriky

9.9.2007
SDÍLEJ:

Modrý jazyk je onemocnění, které dokáže úplně zdecimovat chov ovcí, v případě, že nakazí skot, je mortalita až třicetiprocentní. V posledním stadiu se projeví zmodráním kůže na hlavě.Foto: DENÍK/Jaroslav Veselý

Na Tachovsku začala platit přísná veterinární opatření. V sousedním Německu se totiž objevilo nebezpečné virové onemocnění, katarální horečka ovcí, nazývaná také Modrý jazyk. Choroba může ohrozit zdraví hospodářských zvířat. Nákazovost i úmrtnost jsou však nízké, třeba u skotu, který není tak citlivý, dosahuje pouze 0,3 procentní úmrtnost, u ovcí je to asi 1,5 procenta.

Onemocnění se projevuje otokem hlavy, horečkou, dýchacími potížemi, zácpou, krvácením a v posledním stadiu zejména zmodráním sliznic a kůže na hlavě. „Kompetentní orgány v SRN už vymezily uzavřená pásma. Jedná se o ochranné pásmo o poloměru 100 km a na něj navazující pásmo dozoru o poloměru 50 km. Pásmo dozoru zahrnuje v ČR území okresů Tachov, Cheb, Sokolov,“ informoval zástupce ředitele Krajské veterinární správy Václav Poláček. Chovatelům přežvýkavců nastaly komplikace.

„Potřeboval bych zásobit svou prodejnu hovězím, ale nemůžu jet s dobytkem na porážku,“ posteskl si soukromý zemědělec Jiří Dufka. „Chovatelům přežvýkavců bylo v úterý nařízeno důsledné sledování zdravotního stavu zvířat, provádění epizootologického šetření a zdravotních zkoušek ve vymezeném pásmu,“ informoval Poláček. Zakázáno je přemisťování přežvýkavců z pásma dozoru, případné výjimky mohou být uděleny KVSP pouze na základě písemné žádosti chovatele s uvedením důvodu, místa určení a počtu zvířat.

„Opatření se týkají všech chovatelů přežvýkavců, kteří chovají svá zvířata v pásmu dozoru,“ říká zástupce ředitele krajské veterinární správy. Chovatelé mohou vozit zvířata na porážku, ale s určitými omezeními. Bližší podmínky stanoví Krajská veterinární správa pro Plzeňský kraj po vyhodnocení jednotlivých případů. „Omezení se netýkají tzv. nutných porážek, kdy zvíře musí být neprodleně převezeno na jatka ze zdravotních důvodů,“ říká Poláček. Omezení se týká i prodeje živých zvířat do Německa.

Zakázán je převoz a prodej zvířat do sousedních regionů. V dalších dnech prý budou upřesněny podmínky vydávání výjimek a rozsah provádění zdravotních zkoušek u přežvýkavců. V Česku toto onemocnění nikdy předtím nebylo diagnostikováno. „Ani v současnosti se nejedná o výskyt nákazy na území ČR. Pouze část území České republiky je zahrnuta do ochranných uzavřených pásem. Pásma mají za úkol zabránit dalšímu šíření katarální horečky ovcí,“ uzavřel Václav Poláček.

Glosa autora je zde

9.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Jasná obloha nad Borem nabídla barevnou podívanou.
33

Draci se vznášeli nad Borem

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Stavitelé chrámů vystavovali v Paříži

Tachov – Už během loňského školního roku se žáci Základní školy Kostelní Tachov zapojili do projektu Hraví architekt – hraví stavitelé chrámů.

Zlatá hlavička Koláře: Viktoria dobyla Letnou!

Praha – Dokázali to! Fotbalisté Viktorie Plzeň zvítězili i v desátém kole první ligy. V Praze na Letné porazili Spartu 1:0 brankou Daniela Koláře. Zároveň desátým vítězstvím v řadě překonali rekord Sparty z podzimu 2011 v počtu vítězství od začátku sezony.

Kapři a líni se stěhovali do Mže i Úhlavky

Sytno – V sobotu se sytenský rybník zaplnil rybáři, kteří vybírali ryby z rybníka, ale také i desítkami přihlížejících, kteří se přišli potěšit krásným slunečným dnem a pohledem, který se naskýtá pouze jednou v roce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení