VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tachovský kopcolezec: turisté vyrazí do okolí

Tachov – Klub českých turistů Tachov bilancoval, hodnotil uplynulý rok a nastínil, kam se vypraví letos.

21.1.2015
SDÍLEJ:

Tachovští turisté bilancovaliFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Jsou zvyklí chodit a mnozí z nich mají našlapáno vskutku velké množství kilometrů, přesto toto odpoledne seděli. Navíc tiše a pozorně naslouchali svým zástupcům. Chvíle ticha přerušoval jen potlesk, coby znak uznání a chvály. Řeč je o tachovských turistech, jejichž klub měl v úterý výroční schůzi. Sešli se v kině společenského domu Mže v Tachově a cílem bylo například zavzpomínat na loňský rok a také si říci, co turisty čeká letos.

Jednou za rok se takto všichni členové setkají. „Bilancujeme uplynulý rok a říkáme si, co plánujeme na rok následující," řekla Deníku před zahájením schůze Alena Mautnerová, předsedkyně Klubu českých turistů Tachov. Jestli se jiné spolky potýkají s odlivem členů, turisté se drží. „Máme stabilní členskou základnu. I když se nám už také stalo, že vzhledem k věku členů ubylo. Ale i tak je nás pořád kolem sedmdesáti a dokonce budeme mít nějaký nárůst, takže si myslím, že nás bude víc," zdůraznila předsedkyně klubu.

Nové členy samozřejmě vítají a nároky na přijetí nejsou nijak veliké. „Pokud chce být někdo členem klubu turistů, tak může s námi nějaký čas chodit na zkoušku. Ne každému totiž vyhovuje to, co pořádáme. Každý si může vybrat z akcí a chodit nějakou dobu, aby si ověřil, že ho to mezi námi baví. Pak musí vyplnit přihlášku a zaplatit členský poplatek," dodala na adresu potenciálních nových členů klubu turistů.

Hodnotili a chválili

Turisté měli loni jednu významnou akci, kterou nelze opomenout. „Vydali jsme publikaci o činnosti Klubu českých turistů, která se loni na výroční členské schůzi předávala. Lidé tak měli možnost zjistit, co jsme za uplynulých padesát pět let dělali," podotkla Mautnerová.

Jako hosté se dostavili starosta Tachova Jiří Struček a místostarostka Jana Hrčková. Slovo dostali v diskuzi a nešetřili chválou a uznáním. „Chci vás nejen pozdravit, ale hlavně poděkovat za tu činnost, kterou děláte v rámci Klubu českých turistů. Jsou mezi vámi i značkaři, kteří si zaslouží pochvalu ještě větší. Protože oni to dělají ne pro sebe, ale pro ostatní," poukázal Jiří Struček. Dále řekl, že z Plzeňského kraje jdou prostředky na různé spolkové činnosti i právě na značení turistických tras. „Akce, které děláte, jsou úžasné a máte můj obdiv. Rád bych se jich mnohdy účastnil, ale nemám na to čas. Dokonce se míjíme i při mých jiných aktivitách a tím je kolo. Ani na Silvestra jsme se vlastně nesešli, když vy jste pořádali výšlap a já se účastnil vyjížďky."

„Jste úžasná skupina lidí a závidím vám vaší vitalitu. Jste vzorem pro mladší, kteří jsou mnohdy lenivější," doplnila Jana Hrčková.

A co tachovští turisté plánují na letošek? Každý měsíc hned několik akcí, z nichž namátkou vybíráme: ještě v lednu se sejdou na Odpoledním courání, dále pak v únoru budou putovat Krajem léčivých vod. V březnu se setkají na Jarním setkání turistů Karlovarské oblasti, to se koná v Drmoule. V dubnu plánují účast na tradiční Plánské padesátce, a také na Reji čarodějnic. Květen se ponese v duchu vody: Krajem léčivých vod Dyleň a Voda pro život – naučná stezka Planá. Společnou dovolenou plánují v Pelhřimově. Vydají se také na sochařskou stezku do Domažlic. Další akcí bude Poslední puchýř Znojmo, Mikulášská a Silvestrovský výstup na rozhlednu. Pro kompletní seznam akcí je možné kontaktovat redakci Tachovského deníku.

Tachovský kopcolezec

Turisté také vyhlásili možnost získání titulu Tachovský kopcolezec. „Vysvětlím slovo kopcolezec. Zřejmě půjde o novotvar, zřejmě obohatíme český jazyk o nové slovo. Ale když může být horolezec, proč by nemohl být kopcolezec," řekla Marie Mirtlová s tím, že kolem Tachova nejsou hory, ale kopců je zde habaděj. „Pořád chodíme z kopce do kopce. A přitom nevíme, jak se ty kopce kolem Tachova jmenují. Toto je náš handicap oproti lidem ve vnitrozemí. Tam se názvy krajiny kolem města sdělovaly z generace na generaci." A tak turisté hodlají cíleně poznávat kopce jako Světecký kopec, Újezdskou výšinu, Na spravedlnosti, Vápencový vrch a podobně. Kopců vybrali celkem deset a letos chtějí dorazit na pět z nich. Titul Tachovský kopcolezec pak získá ten, kdo zdolá alespoň sedm z deseti.

Klub turistů v Tachově se také chytá na korunovaci Turisty roku 2014. To se uskuteční na Doderné v sobotu 21. února a Deník přinese zprávu, kdo tento titul získal.

Rozhledna Tachov – VysokáTachovští turisté mají i svojí pochodovou ódu. Zpívá se na nápěv písně okolo Hradce a my přetiskujeme její část:

Nad Českým lesem zpráva se nese
Tachov má rozhlednu
nad městem sedí do stromů hledí
krásná od pohledu.

Je štíhlá v pase rozhledna naše
turisty přiláká
stříbrné vlasy dodají krásy
pohled do daleka

Na hradě Přimda pokojně klimbá
prastarý hradní pán
a Vlčí hora vesele volá
přijďte vy také k nám

Nad Českým lesem zpráva se nese
mrak padl do oka
bylo by radno sklízeti prádlo
hlásí nám Rozsocha

Přehlédneš stěží kostel i s věží
místo, kde Žižka stál
najdeš zajisté všechna sídliště
sportovní areál

Čáp na komíně, skrytá Mže líně
teče od hranice
městem a pak dál Kosmas o ní psal
už ve své kronice.

Autor: Antonín Hříbal

21.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení