Barbora Vítovcová, Martina Uhlíková, Roksana Ilnytská, Dmitrij Pešl, Jan Kubíček, Jan Mojžíš a Petr Vystropov se, někteří po několikáté, někteří poprvé, podíleli na jedinečném vzdělávacím projektu, který středoškolákům i vysokoškolákům dává možnost zlepšit jejich rétorické a vyjednávací schopnosti. „Zároveň se jeho účastníci dozví mnoho nového o současných mezinárodních otázkách, mezi které patří například energetická bezpečnost, mírové mise OSN, nebo změny světového klimatu. To všechno se děje v rámci simulovaného jednání orgánů OSN, EU a NATO,“ vyvsětlila Deníku učitelka gymnázia Iva Váchová.

Tachovští studenti si v rámci summitu na začátku školního roku vybrali státy, jejichž zájmy by chtěli hájit coby jejich zástupci – delegáti. Nakonec reprezentovali ve třech různých delegacích, a to za Bělorusko, Kazachstán a Litvu.

Následovalo pět přípravných setkání, které blíže seznamovaly se související problematikou a s rolí delegáta. „Nechyběly ani zajímavé přednášky ještě zajímavějších hostů. Čas na studenty si udělali třeba Martin Bursík, Tomáš Sedláček nebo znalec etikety Ladislav Špaček,“ doplnila Váchová.

V polovině března summit vyvrcholil čtyřdenní konferencí v pražském Kongresovém centru. Ve čtyřech dnech simulovaných jednání měli všichni možnost ukázat, jak zdatní jsou ve vyjednávání. Výsledkem je několik schválených rezolucí, které byly sestaveny tak, aby byly k užitku nejen trojici států, které zastupovali tachovští gymnazisté, ale i celému světu. „Úkoly, které jsme řešili, nebyly konkrétní, ale vycházely ze skutečné situace. Summit je natolik reálný, že naše delegace mohly v rámci příprav na summit navštívit i velvyslanectví jednotlivých zemí. Kazašský velvyslanec nás ale nepřijal, nicméně byli jsme třeba na litevské ambasádě,“ popsali tachovští studenti.

Jednou z oblastí, za které na summitu bojovali, byla například podpora rozvojové pomoci v oblasti vodních zdrojů.

Skuteční politici však se závěry svých studentských kolegů nepracují. „Na výsledky studentského summitu nereagují, nicméně premiér Fischer Pražský studentský summit zaštítil,“ dozvěděli jsme se od tachovských gymnazistů.

Příští školní rok odstartuje další ročník, přihlášky se zasílají na začátku školního roku. Zúčastnit se a vyzkoušet si, jaké to je být delegátem, může každý středoškolák.