VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Také Tachov chce omezit herny

Tachovsko, Plzeňský kraj - V Plzeňském kraji roste počet radnic, jež chtějí regulovat hazard. Projednat omezení heren se chystá také Tachov.

30.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Škvára

V Plzeňském kraji přibývá měst, která se rozhodla regulovat hazard na svém území. Některá mají vlastní vyhlášky už delší dobu, jiná, například Plzeň, Tachov a Rokycany, je nyní připravují. Jednotlivé radnice se k problému staví různě, někde vyhlásily hazardu nulovou toleranci a striktní stop stav, jinde se ho naopak „jen“ snaží dostat z centra, zjistila ČTK.

Až dosud měly obce největší problémy s takzvanými videoloterijními terminály. Ty povolovalo ministerstvo financí, někde až na deset let. Radnice na jejich omezení neměly páky. Díky Ústavnímu soudu, jenž letos do problematiky zasáhl, mohou začít regulovat nejen výherní hrací přístroje, ale i tyto terminály. Měly by to však stihnout do konce roku, protože pak vstoupí v účinnost novela loterijního zákona, a ta upravuje lhůtu na vypovězení herny na tři roky.

Na vyhlášce omezující herny aktuálně pracuje například Plzeň. Vloni získala z hazardu kolem 50 milionů korun, zhruba stejná částka už přitekla letos k 24. říjnu. Podle Aleše Průši, vedoucího magistrátního odboru bezpečnosti a prevence kriminality, už má radnice připravené obecné znění. Smyslem vyhlášky v Plzni nebude hazard zakázat úplně, ale upravit počet heren, přístrojů a soustředit je do určitého místa. Odbor už oslovil všechny obvody, aby vymezily místa, kde ho chtějí povolit nebo zakázat. Kromě malých obvodů s minimem přístrojů nechtějí na svém území žádný automat Lochotín, Slovany a Doubravka. Centrální městský obvod, na jehož území je největší koncentrace heren, se nevyjádřil.

Tachov projedná omezení heren

Projednat omezení heren se chystá také Tachov. „V minulosti už to jednou neprošlo zastupitelstvem, důvodem ale bylo, že tam ještě nebyly řešeny videoterminály. Proto jsme čekali na novelu zákona, jež nám dává možnost i toto ovlivnit,“ uvedl starosta Ladislav Macák. Město nyní připravuje vyhlášku, ta herny zredukuje. „Hazard chceme dostat úplně pryč ze středu města, je otázkou, zda se nakonec nerozhodneme pro nulovou toleranci. Vyhlášku projednáme počátkem příštího roku,“ dodal. Jen v historickém centru je nyní devět heren. Město s rozpočtem 300 milionů korun má ročně z přístrojů kolem šesti milionů.

Planá přijala vyhlášku

Aktuálně se proti hernám vyslovila Planá na Tachovsku, která čekala na průlomové rozhodnutí Ústavního soudu. Před pár dny přijala vyhlášku, pomocí níž zařídila stop stav výherních hracích přístrojů a videoloterijních terminálů pro určité lokality. „Občané ale zatím žádnou výraznou změnu nepoznají,“ uvedla starostka Martina Němečková. Zatímco město povolovalo výherní hrací přístroje jen na rok, ministerstvo financí videoloterijní terminály i na deset let. „Podle novely je doba zkrácena z deseti na tři roky. Všechna dřívější povolení videoloterijních terminálů budou proto platit do 31. prosince 2014,“ uvedla místostarostka. V Plané je podle ní 12 heren. „Díky naší vyhlášce skončí jedna, jež má pouze výherní hrací přístroje, ostatní mají i terminály a u nich si budeme muset počkat,“ dodala.

Podle Marka Sýkory ze správní rady Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje a současně starosty Dobřan jde zatím hlavně o větší města, jež se snaží regulovat hazard. „Dobřany regulují hazard už dva roky, přijaly dvě vyhlášky. První zakazuje umístění automatu blíž než 100 metrů od veřejné budovy, druhá zamezuje pořizovat nové výherní hrací přístroje. Až dosud jsme ale neměli žádnou páku na videoloterijní terminály, to by měla novela vyřešit,“ uvedl Sýkora. Město si ale podle něj počká, v jakém znění novela vyjde ve sbírce zákonů. „Podle toho se dohodneme s majiteli heren na postupném útlumu,“ uzavřel.

Město za poslední rok snížilo počet hracích přístrojů o 20 procent z původních asi 60 kusů. Cílem je hazard postupně úplně vymýtit. Příjem z automatů činí milion korun, což jsou dvě procenta celkových příjmů města.

Proti hernám chtějí zakročit také Rokycany. Pokud uspěje v zastupitelstvu návrh rady, neměly by být na území města od Nového roku žádné výherní hrací přístroje. Ve městě, kde je v asi 20 barech, restauracích a hernách více než 80 automatů, by zůstaly jen terminály.

Města i obce se shodují, že příjmy z hazardu oželí, zejména pokud tím zamezí kriminalitě a gamblerství.

Autor: ČTK

30.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Ve Ctiboři se konal tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka
19

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení