Naštěstí šlo o fikci, o taktické cvičení všech složek Integrovaného záchranného systému. Uskutečnilo se v úterý na přehradě Hracholusky poblíž Butova.

„V rolích figurantů – cestujících na parníku a osádky, je čtyřicítka dobrovolných hasičů, členů vodní záchranné služby a pracovníků ředitelství,” uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje (HZS PK) Alena Marešová.

A právě figuranti zahajovali kolem půl třetí odpoledne celou akci. Bylo třeba provést instruktáž, zadat jim úkoly. Každý dostal cedulku se stručnou charakteristikou člověka, kterého budou představovat a s popisem zranění. „Uzavřená zlomenina předloktí,” měl na kartičce napsáno Tomáš Polívka z Heřmanovy Huti. Martin Surovčík z Konstantinových Lázní se smál, že dostal životní roli: „Jsem psychicky narušený pacient. Budu volat o pomoc, ale při příjezdu záchranářů se zklidním a budu spolupracovat.” Zajímavou úlohu dostal také Tomáš Schun ze Stříbra. Na cedulce měl mimo jiné napsáno: „Opilý, rozjařený, neuvědomuje si nebezpečí. Skoro to působí, jakoby si situaci užíval, dělá si z ostatních legraci”. Petr Rudný z plzeňské vodní služby zase hrál pasažéra lodi, který měl za úkol otravovat policisty.

To už se blížila třetí hodiny a figuranti se nalodili na parník a pozvolna odplouvali na místo budoucí nehody. Na loď nastoupil i vedoucí cvičení Pavel Valm a rozhodčí Pavel Hrůša. „Spolu s několika dalšími kolegy budu dohlížet na průběh celé záchranné akce a v závěru ji vyhodnotíme,” řekl rozhodčí.

Je pár minut po 15. hodině a ve strojovně lodi vypukl požár. Dva členové posádky byli těžce zraněni, několik cestujících lehce, jiní padajíz paluby do studené vody Hracholuské přehrady. Pasažéři se shromažďují v zadní i přední části lodi, jiní se drží zábradlí na bocích. Každá minuta je nyní drahá, začíná boj o životy. Netrvá dlouho a je slyšet sirény přijíždějících hasičských vozidel, záchranky i policistů. Rozdělili si úkoly. Jedni usedají na čluny a vydávají se k lodi, další na protilehlém břehu staví velký stan a připravují se na přijetí pacientů. A to už je slyšet i přilétající vrtulník. Patří Armádě České republiky a přilétá z pražských Kbel. Jedině ten má totiž kladku, s jejíž pomocí se lze spouštět pro zachraňované.

Záchranáři vytahují z vody podchlazené pasažéry, z parníku nakládají lehce zraněné. Vrtulník vysazuje na palubu lodi lékaře, který poskytuje první pomoc těžce zraněným. Mezitím helikoptéra spouští do vody další záchranáře, vytahuje je na laně zpět i s podchlazenými lidmi a odváží na základnu. Následně se vrací k lodi, kde postupně nakládá podvěs s těžce zraněnými členy posádky. Na březích vše se zájmem sleduje několik desítek lidí, kteří se přišli na záchrannou akci podívat. Za hodinu je po divadle, všichni jsou zachráněni, zranění ošetřeni, případně rozvezeni do nemocnic.

Zdravotnické záchranné službě na vranovské straně přehrady velel mladý lékař Robin Šín. Byla to pro něj první zkušenost s tak velkou záchrannou akcí. „Zasahovala jedna výjezdová skupina záchranky složená z lékaře a posádky a další skupina se záchranářem,” uvedl Šín. „Přímo na lodí byly ošetřeny dvě osoby v kritickém stavu a předali jsme je osádce vrtulníku. Další osoby byly buď po vytažení z vody nebo z parníku převezeni na základnu na břehu a okamžitě roztříděny podle závažnosti zranění a ihned ošetřováni. Vše se uskutečnilo v souladu s protokoly pro třídění zraněných při hromadném postižení zdraví. Jednalo se především o intoxikaci zplodinami hoření, podchlazení, různé zlomeniny a akutní stresové reakce,” popsal lékař. Jako zajímavou zkušenost uvedl, že zachraňovali skupinu „opilých” mladíků, která odmítala poslechnou příkazy a museli ji umravňovat policisté i hasiči. „Bylo to zajímavé zpestření,” podotkl Šín. A jak zhodnotil spolupráci v rámci Integrovaného záchranného systému? „Spolupráce s hasiči, státní i městskou policií a vodní záchrannou službou byla skvělá. A ještě jeden zážitek – byli jsme všichni pěkně mokří,” dodal lékař.

Akci zhodnotila i tisková mluvčí HZS PK Alena Marešová. „Úterní cvičení prověřilo nejen záchranáře, ale do rolí zraněných a zachráněných osob se museli vžít i figuranti z řad dobrovolných hasičů a členů vodní záchranné služby,” uvedla. Tito „neprofesionálové” si mnohdy museli vzít volno v zaměstnání a svou roli sehráli bez nároku na finanční odměnu. „Po skončení se na břehu přehrady uskutečnilo krátké vyhodnocení taktického cvičení,” pokračovala Marešová. „ Podle zjištění rozhodčích jsou záchranáři na podobnou mimořádnou událost dobře připraveni a žádné zásadní nedostatky nebyly v průběhu celé akce shledány.”