V úplně první skupině, která v pátek vystoupila na stříbrskou věž byli také Jaroslava Hrabáčková Hřebíková ze Stříbra a Jan Rajčáni z Pňovan. „Byl to krkolomný výstup, ale ten pohled za to pak stojí. Nikdy bych jinak neviděla zahrádky a dvorky mezi domy kolem náměstí. Musím sem vylákat své přátele,“ řekla Hrabáčková Hřebíková. Ochoz, který se nachází ve výšce dvatřicet metrů nad zemí, a ke kterému se návštěvníci dostanou po zdolání sto čtyřiačtyřiceti schodů, nabízí pohled do širokého okolí. „Jako malý kluk jsem se jednou, zcela náhodně, na věž dostal. Už tehdy to byl pro mě jedinečný zážitek, a proto jsem rád, že teď po tolika letech může naše město totéž nabídnout i ostatním zájemcům. Věřím, že mezi prvními hosty bude řada stříbrských obyvatel,“ uvedl starosta Stříbra Miroslav Nenutil. Věž kostela Všech svatých ve Stříbře bude otevřena v provozních hodinách tamního muzea.

Na rekonstrukci věže získalo město dotaci z Norských fondů. „Měli jsme štěstí, že právě naše dva projekty byly zařazeny mezi pět vybraných návrhů v rámci záchrany sakrálních památek na Tachovsku. Na projektové žádosti začala pracovat místní akční skupina (MAS) Český Západ,“ řekl místostarosta Pavel Tóth. „Kromě stříbrské věže dosáhly na Norské fondy také navrhované projekty zdejšího kláštera minoritů, varhany v kostele svatého Jana Křtitele v Úterý, kostel svatého Václava ve Vysokém Sedlišti a kaple svatého Václava a Vojtěcha v Ostrově u Stříbra,“ dodal Pavel Tóth.

Pozdně gotický kostel se nachází nedaleko stříbrského náměstí. Mohutná hranolovitá věž kostela tvoří dominantu města. Věž byla dlouhodobě návštěvníkům uzavřená kvůli havarijnímu stavu schodů. K vyhlídkovému ochozu vede rovných stočtyřicet čtyři schodů.

Věž bude otevřená v provozních hodinách stříbrského muzea. „V praxi by to mělo být tak, že skupinka maximálně o dvanácti lidech přijde na infocentrum do muzea, a tam si prohlídku domluví. Naše pracovnice pak se zájemci na věž půjde,“ uvedl ředitel muzea Pavel Plánka. „Předpokládám, že by se na věž mohlo chodit vždy v celou hodinu. Vstupné bude dobrovolné,“ dodal Plánka.

Stříbrští otevření věže chválí. „Byli jsme jedni z mála, kdo ji neměl přístupnou. A byla by to škoda, kdyby zůstala zavřená,“ myslí si fotograf František Samec ze Stříbra. „Když mi bylo asi deset let, tak jsem u kostela bydlel. Měli jsme tam skvělou klukovskou partu, a to víte, že se nám tehdy povedlo dostat se nahoru. Byla to krása. Dokonce mám i staré fotky z dvacáteho století, které pořídili na věži Němci,“ dodal Samec.