VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trávníčková: Kandidovala jsem, abych mohla zachránit školku

Záchlumí – Mateřská škola v Záchlumí byla řadu let v havarijním stavu. Když se na radnici dostala Šárka Trávníčková, rozhodla se, že zachrání, co se dá, aby se školka v jejich obci nemusela zavřít.

17.7.2010
SDÍLEJ:

Šárka TrávníčkováFoto: DENÍK/Martina Sihelská

Z jakých důvodů měla být školka zavřena?

Jednak se nacházela ve velmi špatném stavu a ještě se potýkala s nízkým počtem dětí a nedostatkem finančních prostředků na nezbytné opravy. To byl také jeden z hlavních důvodů mé kandidatury do zastupitelstva v roce 2006. Chtěla jsem zachránit školku před uzavřením.

Dnes jste starostkou obce a mateřská škola je po absolutní rekonstrukci. Jak k tomu všemu došlo?

Hned po nástupu do nového funkčního období jsme začali s přípravou projektu na rekonstrukci mateřské školy a začali jsme zjišťovat možnosti získání peněz. Budovu sice nazýváme mateřská škola, ale v celém objektu, kromě vlastní školky v nízké části domu, funguje také školní družina a samozřejmě také kuchyň a školní jídelna. Z toho vyplývá, že budova je klíčová rovněž pro fungování místní základní školy pro první stupeň.

První oprava začala v roce 2007, kdy jsme získali dotaci Ministersva financí ve výši jeden milión korun. Tuto dotaci jsme použili na výměnu všech oken v budově a vchodových dveří. Vzhledem k tomu, že budova má dvaačtyřicet oken a ještě k tomu velkých a čtvery vchodové dveře, byla částka tak akorát. K tomu obec doplatila sedmadevadesát tisíc korun. Budovu jsme také vymalovali.

Co byl největší problém v budově?

Hlavním problémem školky byl havarijní stav stropu a krovu nad školní družinou. Strop potřeboval kompletní výměnu , krov částečnou, ale musela by být odkryta celá střecha , a to předpokládalo větší obnos peněz. V létě 2009 se nám podařilo získat dotaci Ministerstva financí z programu Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny regionálního školství v působnosti obcí ve výši pět set tisíc korun, ke kterým jsme přidali svých jednašedesát. Za tento obnos jsme opravili střechu přímo nad třídou mateřské školky, teprve po odkrytí jsme však zjistili, v jak žalostném stavu byla.

Ještě vás ale čekal pořádný kus práce?

Ano, to nejdůležitější na nás ještě čekalo. Na podzim 2009 jsme dostali dotaci Plzeňského kraje ve výši tři miliónů korun, která nám konečně umožnila provést zásadní rozsah rekonstrukce. Udělali jsme nový strop a krov nad školní družinou, došlo na opravu půdního prostoru a přípravu pro budoucí využití, k výměně střešní krytiny, doplnění střešních oken, odvodnění celého objektu a jeho zateplení, nová fasáda, nová sociální zařízení, oprava školní družiny, která se vymalovala a byla zde opravena podlahová krytina. K tomuto počinu jsme přidali z obecního rozpočtu šest set padesát tisíc korun, aby vůbec mohlo ke všemu dojít v takovém rozsahu.

K mateřské škole patří i nádvoří a zahrada. I tam došlo k nějakým úpravám?

Ano, děti teď mohou na zahradu chodit novým vstupem. Úprava zahrady i nádvoří proběhla už v letech 2008 a 2009. Myslím, že tam teď mají děti pěkné prostředí.

Takže mateřská škola v Záchlumí zůstává. Je stále v provozu, nebo je přes léto zavřená?

Mateřská škola je zachráněná. Opravdu veliký dík patří právě Plzeňskému kraji a Ministerstvu financí ČR, kteří nám pomohli zachránit školku doslova za pět minut dvanáct a díky tomu nám v Záchlumí zůstane Základní škola i Mateřská školka nejen pro záchlumské, ale také pro okolní obce. V provozu i v červenci a pokud bude zájem rodičů, bude tomu tak i v dalších letech. Maximální kapacita školky je třicet dětí.

Máte ještě nějaké plány týkající se mateřské školy?

Letos během léta chceme ještě opravit křižovatku u školky, na kterou jsme také dostali dotaci Plzeňského kraje z Programu stabilizace a obnovy Plzeňského kraje 2010 ve výši dvěstěpadesáti tisíc korun, k tomu přidáme svých sto devadesát. Tato křižovatka momentálně nesplňuje žádné požadavky předpisů a pro pohyb chodců, a v této části zejména dětí, je nebezpečná.

Bude mateřská škola nějakým způsobem představená veřejnosti?

V současné době probíhají ještě drobné dodělávky a před začátkem školního roku plánujeme ve školce Den otevřených dveří, aby si všichni, kdo budou chtít, mohli prohlédnout školku a zahradu nejen z venku, ale i zevnitř. Součástí bude určitě i výstava fotografií předchozího stavu mateřské školy. Tak lidé přímo uvidí, že peníze byly použity maximálně účelně a užitečně a budou sloužit mnoho dalších let.

Autor: Martina Sihelská

17.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obžalovaného přivedla do soudní síně eskorta.
4

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Ilustrační foto

Modelka Diana Kobzanová podpořila tachovský útulek

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

FOTO: Chovatelka plemene Aljaška získala pohár starostky

Kladruby – Výstava drobného zvířectva, kterou uspořádala Základní organizace Českého svazu chovatelů v Kladrubech ve spolupráci s tamními chovateli, byla součástí programu pouťových oslav v Kladrubech.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Kraj rekordní a kuriózní

Plzeňský kraj - O nejčerstvější zápis se postaral Martin Kopřiva, ušel 666 km.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení